Habenula osaleb negatiivse eelaimduse tekkes

Herneterast väiksema suurusega ajuosa vallandab instinktiivse tunde, et midagi halba on juhtumas.

Ajakirjas PNAS avaldatud uuringus näitavad teadlased, et käbikeha läheduses asuv habenula mängib peamist osa selles, kuidas inimesed tajuvad ohtlikke kogemusi, mida sellistest olukordadest õpivad ja kuidas neile reageerivad. Sellise ajupiirkonna üleaktiivsus võib seostuda depressiooniga kaasneva pessimismiga, vahendasid ERR teadusuudised.

Londoni ülikoolikolledži teadlastel õnnestus vastavat ajupiirkonda uue tehnoloogia abil uurida ning töös jälgiti habenula aktiivsust 23 inimesel. Kõigile osalejatele näidati abstraktseid pilte ning mõni sekund hiljem seostati pilte kas negatiivsete (valulik elektrišokk), positiivsete (rahaline preemia) või neutraalsete vastustega. Vaadates negatiivsete vastustega seotud pilte, täheldati aktiivsuse tõusu habenulas. Selline ajupiirkond on inimestele abiks võimalikest ohtudest eemaletõmbumiseks ja enese kaitsmiseks ohuolukordades.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.