Kas ebolale on tõesti ka ravim olemas?

Ebola on ülimalt tappev haigus, millele pole teada ei vaktsiini ega ka ühtki toimivat ravi. Selle levikut takistab vaid patsientide kohene isoleerimine. Kuid  niipea kui ilmnes, et kaks ameeriklast on Libeerias ebolasse nakatunud, oli neil kohe kasutada ka eksperimentaalne seerum, mida nad enda peal proovima hakkasid.

Ravimi nimeks on Zmapp ja seda polnud kunagi varem inimese peal testitud. Seerumit on valmistanud USA-s San Diegos tegutsev farmatseutikafirma Mapp Biopharmaceutical Inc. ja kuna jutt on vaid eksperimentaalsest katsetamisest, ei ole ka mingit alust veel väita, et ebolale oleks ravi leitud.

Pigem on olukord niivõrd meeleheitlik, et isegi tunnustatud arstid olid sunnitud leppima testimata ravimi proovimisega. Teadaolevalt on seda seerumit üldse inimeste jaoks valmistatud vaid kolm doosi, ning võib vaid aimata, mis sellise ravimi omahind võiks olla. Varem oli seerumit testitud vaid loomadel ja tulemused olid julgustavad.

Dr Kent Brantly, kes Libeerias oma patsientidelt haiguse külge sai, oli esimene kes seda seerumit testis. Nii tema, kui ka tema kaastöötaja Nancy Writebol, kes sama seerumit tarbis, on tänaseks toodud juba koju, Atlantas asuva Emory ülikooli haigla eriisolatsiooniga osakonda, ja hetkel paistab isegi, et patsientide olukord on veidi paranenud. Writebol olevat juba võimeline jälle sööma, nagu teatab tema perekond.

Edasi loe Fortest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.