Hammastes sisalduv plii võib näidata omaniku geograafilist päritolu

Florida ülikooli teadlaste andmeil võivad hambad rääkida oma omaniku kohta märksa rohkem kui seni arvatud. Nimelt pakuvad hammastes leiduvad jäljed pliist olulisi vihjeid geograafilise päritolu ja rännete kohta, vahendas ERR Teadus

Sellised tulemused ilmusid ajakirjas Science of the Total Environment ning võivad olla abiks mitmete keeruliste juhtumite lahendamisel. Leides näiteks tuvastamata ja lagunenud keha, võimaldab plii testimine keskenduda kindlatele geograafilistele piirkondadele.

Sellist saaste signaali võib kasutada, saamaks teada, kust konkreetsed inimesed pärinevad. Plii koosneb neljast isotoobist ning nende variantide hulk kõigub erinevates pinnastes ja maakides ehk seega ka erinevate regioonides.

Kaevandustööde käigus satub plii keskkonda, kuhjub kasvavate laste kehas ning lapsepõlve jooksul arenev hambaemail säilitab kohalikule keskkonnale omaseid signaale.

Esimene purihammaste email kujuneb kolmeaastaseks saades ning pakub teavet väikelapse aastate kohta. Esi- ja silmahammaste email tekib hiljem ja saab valmis umbes viiendaks eluaastaks, võimaldades informatsiooni lapseea varajaste aastate kohta. Kolmas purihammaste emailikiht ei hakka moodustuma aga enne kaheksandat eluaastat, iseloomustades seega hilisema lapsepõlve elukohta.

Kasutades sellist teavet, võivad arheoloogid tuvastada inimeste migratsiooni ja ka geograafilist päritolu.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.