EAÜ: Ravimite juurdehindluse määrus tuleb kehtetuks tunnistada

Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ) palub õiguskantsler Indrek Tederil esitada Riigikohtule taotlus ravimite juurdehindluse määruse põhiseadusvastaseks tunnistamiseks.

Vabariigi Valitsuse määruse nr 36 “Ravimite hulgi- ja jaemüügi juurdehindluse piirmäärad ning nende rakendamise kord” § 2 lõige 1, § 3 lõige 1 ja lisa, millega on kehtestatud kehtivad juurdehindlused, on õigusvastased, sest kaalutud keskmine juurdehindlus ei vasta Ravimiseaduse § 15 lõike 3 punktile 5, mille kohaselt peab jaetasandi kaalutud keskmine juurdehindlus jääma vahemikku 21-25%. Määruse rakendamisel jääb kaalutud keskmine juurdehindlus täna 15-16% vahele.

„Tänaseks on õigusvastane määrus kehtinud juba 9 aastat ja 5 kuud, mistõttu tuleks määruse õigusvastasus kõrvaldada esimesel võimalusel,“ kirjutas EAÜ juhatuse liige Tanel Terase õiguskantslerile saadetud kirjas.

Asjaolu, et ravimite kaalutud keskmine juurdehindlus ei vasta seadusega sätestatud vahemikule, on Terase sõnul tuvastanud nii endine õiguskantsler Allar Jõks kui ka õiguskantsleri büroo Indrek Tederi juhtimisel. Ka Riigikohus on andnud mõista, et kohases menetluses tunnistataks määrus õigusvastaseks ja kehtetuks. Samuti on õigusvastasust möönnud Sotsiaalministeerium, kes on püüdnud küll ravimite juurdehindluse regulatsiooni muuta, ent seda pole toetanud ei Rahandus- ega ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. „Valitsusesisesed erimeelsused ei vabanda vastustajat oma kohustuste rikkumisest,” rõhutas Terase.

EAÜ palus õiguskantsler Tederil pöörduda Riigikohtusse ja menetluse venimise vältimiseks mitte anda Valitsusele kolmandat võimalust määrus põhiseadusega kooskõlla viia. Terase sõnul ei ole põhjust arvata, et Valitsus saavutab just nüüd selles küsimuses poliitilise konsensuse, sest seda ei saavutatud õiguskantslerite Allar Jõksi ja Indrek Tederi varasemate pöördumiste järgselt 2007. ja 2010. aastal. Terase hinnangul pikendaks kolmanda võimaluse andmine üksnes põhiseadusvastase olukorra kestmist ning Valitsusel on nii ehk nii võimalus määrus iseseisvalt seadusega kooskõlla viia, kui seda teha tahetaks. 

                                  

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.