Kokkupuude põletikulise soolehaiguse ravimitega võib suurendada leukeemiaohtu

Tiopuriinidena tuntud ja immuunsüsteemi toimimist mahasuruvad ravimid suurendavad põletikulise soolehaigusega patsientidel seitsmekordselt müeloidsete haiguste, sh ägeda müeloidse leukeemia ja müelodüsplastilise sündroomi tekkeriski, edastas ERR Teadus.  

Sellised andmed avaldati ajakirjas Clinical Gastroenterology and Hepatology ilmunud uuringus. 

Tiopuriine kasutatakse põletikulise soolehaiguse raviks, need ühendid alandavad põletikku ja pakuvad leevendust haigussümptomitele. 

Patsiendid ja tervishoiuteenuse pakkujad peaksid olema teadlikud tiopuriinide manustamisega kaasnevatest riskidest. Vastavalt hiljutistele andmetele ei suurene müeloidsete haiguste risk mitte kõigil põletikulise soolehaiguse patsientidel, vaid ainult neil, kes tarbivad tiopuriinide ravi. Sellised tulemused peaksid intensiivistama edasisi ravimiuuringuid. 

Töö viidi läbi 19 486 põletikulise soolehaigusega patsiendi jälgimisel. Tulemused näitasid seost tiopuriinide tarbimise ja müeloidsete haiguste avaldumise vahel. Siiski jäi vastav absoluutne risk väga madalaks (1/10000) ning vastav seos on kompleksse loomusega. 

Põletikuline soolehaigus kahjustab patsientide elukvaliteeti; selle ravivõimalused on erinevad, hõlmates muutusi nii toitumises kui ka emotsionaalset toetust.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.