Rumeenial tuleb tagada vaimse puudega isikute tõhus õiguskaitse 

Valentin Campeanu Kasuks Õiguslike Vahendite Keskus vs Rumeenia, Suurkoja otsus 17.07.2014, avaldus nr 47848/08 

Asjaolud
Kaebaja on mittetulunduslik ühing, mis oli asutatud Valentin Campeanu õiguste kaitseks. Valentin Campeanu (sündinud 1985. a) hüljati vanemate poolt sünnijärgselt, tal diagnoositi varases nooruses HIV ning tal oli sügav vaimne puue. Valentin oli sunnitud lahkuma 2003. a puuetega laste hooldekodust. Sotsiaaltöötaja hinnangu alusel paigutati ta neuropsühhiaatria haiglasse. Teda paigutati ühest haiglast teise, kohtulahendis on ülevaade nende asutuste tingimustest. Puudusid võimalused ja personal HIV raviks, patsiente hoiti külmades ruumides, puudus sobiv toit ja hügieenivõimalused. Kõnealuses haiglas suri 2003- 2004 aastatel 109 patsienti külma ja toidu puuduse tõttu – vastavalt Euroopa Nõukogu Piinamisvastase Komitee aruandele. Kui kaebaja külastas viimasel korral Valentini, siis leiti ta üksinda külmast ruumist, kusjuures tal oli seljas üksnes särk ning puudus abi söömiseks ja tualeti kasutamiseks. Samal päeval Valentin suri. Siseriiklikus menetluses ei tuvastatud kellegi vastutust. Kaebaja avaldus EIK-ile oli konventsiooni erinevate sätete rikkumist tuvastamiseks, millest EIK käsitles sisuliselt artikleid 2 ja 13 koosmõjus artikliga 2. 

Suurkoja seisukohad
Kohtuasjas esitasid oma seisukohad mitmed kolmandad osapooled.

EIK aktsepteeris erandlikult kaebajat menetluses, kuigi kaebaja ei olnud ise EIÕK-s tagatud põhiõiguste rikkumise ohver. Seda põhjusel, et konventsioonis tagatud õigused on praktilised ja tõhusad ning mitte teoreetilised ja illusoorsed. Kui EIK ei oleks kaebajat menetluses aktsepteerinud, siis ei olnuks võimalik kaitsta postuumselt Valentini huve. 

EIK märkis, et Valentinile ei määratud hooldajat ning seetõttu oli ta formaalselt võttes teovõimeline isik. Seetõttu tulnuks saada tema nõusolek paigutamiseks haiglasse, mida aga ei võetud. 

EIK lähtus kaebaja esitatud faktiliste asjaolude kirjeldusest. Kuigi siseriiklikus menetluses asus kohus seisukohale, et arstide ja ametiisikute vastutus puudub, pidas EIK sellist seisukohta karjuvaks vastuoluks tegelikkusega. Ametivõimud olid teadlikud Valentini seisundist, kuid ei teinud midagi tema elu kaitseks. Seetõttu oli asjas artikli 2 rikkumine. 

Artikli 13 rikkumine koosmõju artikliga 2 oli asjas seetõttu, et valitsus ei osundanud ühelegi õiguskaitsevahendile, mida Valentin oleks saanud oma õiguste kaitseks kasutada. 

Artikli 46 kohaldamine
Tegemist on laiaulatusliku probleemiga. Rumeenial tuleb üldise meetmena tagada, et Valentiniga analoogilises olukorras isikutele tagatakse sõltumatu esindaja, kaebusi vaatab läbi sõltumatu institutsioon ning on tagatud sobiv ravi. 

Resolutsioon
1.      EIÕK artiklite 2 ning 13 koosmõjus artikliga 2 rikkumine;
2.      Hüvitiseks kaebajale määras EIK 10 000 eurot ning õigusnõustamise osas kaasatud organisatsioonile kulude katteks 25 000 eurot.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.