Terviseamet: Arstide Liit eksitab avalikkust

Arstide Liidu esindaja Katrin Rehemaa eksitab avalikkust, öeldes, et Terviseamet ei avalda andmeid eriarstide kvalifikatsiooni ega erialade kohta ning kus arstid töötavad.

Kõikide Eestis registreeritud tervishoiutöötajate, sõltumata nende hariduse omandamise kohast ja päritolust, registriseisu andmed – sealhulgas nii kvalifikatsioon kui ka praegune töökoht, on avalikult kättesaadavad juba aastast  2002. Viimased neli ja pool aastat on need leitavad veebilehelt: www.terviseamet.ee. Vastavate andmetega tutvumiseks tuleb avada tervishoiutöötajate riiklik register. Kinnitame, et ka kõikide nn kolmandatest riikidest tulnud arstide registriandmed on alati olnud täpselt samas mahus avalikud nagu ka Eestis hariduse omandanud arstide andmed.

Seadusest tulenevalt ei ole Terviseametil õigus avaldada ega muul viisil kõrvalisele osapoolele kättesaadavaks teha isikuandmete alla liigituvaid andmeid. Sarnane keeld kehtib nii Eesti kui mitte Eesti päritolu tervishoiutöötajate andmete suhtes ja neid andmeid pärivate muude isikute, organisatsioonide suhtes.

Arstide liit on varasemalt kahtlustanud Terviseametit, et registrile teadaolevad mitteavalikud andmed võivad lekkida, neid võidakse  kasutada näiteks miinimumtunnitasu läbirääkimistes. Seepärast mõjub arstide liidu praegune pahameel vastuoluliselt. 

Kuigi arstide liit on pidevalt esinenud kahtlustustega mujalt tulnud eriarstide kvalifikatsiooni, pädevuse ja kvaliteedi osas, siis tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjoni tööpraktika seda ei kinnita. Komisjonile oli käesoleva aasta 1. Juuli seisuga esitatud kokku 1053 kaebust, millest 191 juhul oli tegemist arstliku veaga.  Kuid mitte ühtegi patsientide poolset kaebust ei ole seni registreeritud nn idasuuna arstide tegevuse kohta, samuti ei ole komisjon tuvastanud nn ida suunalt tulnud arstide arstlikke vigu muudes menetlustes.

Samuti puudub alus arstide liidu kahtlusel, justkui liiguks kolmandates riikides kvalifikatsiooni omandanud arstid pärast Eestis registreerimist vabalt  teistesse Euroopa Liidu liikmesriikidesse. Selliseid arste, kes on pärast Eestis töötamist taotlenud enda registreerimist ka mõnes muus EL liikmesriigis, on praeguse seisuga neli. Ka nende nelja arsti uus töökohariik ei ole ühelgi juhul teavitanud Eestit kui eelmist töökohariiki arstidega seotud probleemidest. Vastavalt riikidevahelise valvsuse alasele koostööle saab Terviseamet koheselt teavituse, kui Eesti päritolu tervishoiutöötaja kvalifikatsiooniga on mingeid probleeme või ta on lausa mõne muu liikmesriigi registrist kõrvaldatud.

Terviseamet ootab plaanitava auditi tulemusi. Oleme seisukohal, et õigusaktid, sealjuures ka koostoimes, peaksid olema ühemõttelised ja selgesti mõistetavad. Kuni õigusliku tõlgendamise selgumiseni kinnitab Terviseamet, tuginedes nii siseriiklikule järelevalvele kui ka rahvusvahelisele koostööle, et nn idasuuna arstide kvalifikatsioon on olnud küllaldane ja nende poolt osutatud teenus ei ole kindlasti halvema kvaliteediga võrreldes teenuse üldise tasemega Eestis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.