Eestis tänavu listerioosijuhte pole olnud

Taanis on listerioosipuhang põhjustanud tosin surmajuhtumit, Eestis pole terviseameti kinnitusel tänavu veel ohtlikku nakkushaigust tuvastatud, vahendab tarbija24.ee.

«Risk nakatuda on äärmiselt väike,» rahustas Tartu Ülikooli Kliinikumi nakkusarst Matti Maimets.mmuunpuudulikkusega inimesed ja rasedad peaksid aga vältima toorjuustu. «Listeria monocytogenes elab pinnases,» märkis Maimets. «Pinnasega saastunud taimsed ja loomsed toiduained võivad olla nakkusallikaks, kui nad ei ole termiliselt töödeldud.»

Rasedusaegne listerioos võib esineda väheste gripi- või diarröavaevustega või raske sepsisena. Tekib palavik, lisaks lihas- ja liigesvalud ning selja- ja peavalu.

Täiskasvanute listerioos väljendub tavaliselt meningiidina. Naha listerioosi puhul esineb lööve kätel või kehal.

Listerioos võib põhjustada surma, kui sellele saadakse jälile liiga hilja. Haiguse peiteaeg on keskmiselt kolm nädalat ning seda ravitakse antibiootikumidega.

Eestis registreeritakse listerioosi alates 2004. aastast. Tänavu ei ole terviseamet tuvastanud ühtegi listerioosi juhtu. Mullu oli haigestunuid kaks, mõlemad põdesid listeeriaseptitseemiat ehk nakkusveresust, ning paranesid.

Kümne aasta jooksul on Eestis registreeritud kokku 32 haigusjuhtu, viis neist on lõppenud surmaga. Peamiselt on nakatunud eakamad inimesed, üldiselt alates 50. eluaastast.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.