Eesti sattus piiriülese direktiivi musta nimekirja

Euroopa Komisjon kutsub 12 liikmesriiki, s.h Eestit üles teatama piiriülese tervishoiu eeskirjade täielikust rakendamisest. Oleme üks neist, kes pole direktiivi rakendanud ja seetõttu võib oodata ELi kohus.

Euroopa Komisjon saatis Austriale, Belgiale, Bulgaariale, Eestile, Iirimaale, Kreekale, Luksemburgile, Poolale, Prantsusmaale, Saksamaale, Soomele ja Ühendkuningriigile ametliku taotluse teatada piiriülese direktiivi (2011/24/EL) täielikust rakendamisest.

Direktiivis täpsustatakse patsiendi õigusi valida ravi teises liikmesriigis ja taotleda selle hüvitamist selle eest koduriigis. Veel nõutakse direktiivis, et tervishoiusüsteemid ja tervishoiuteenuste osutajad peavad tagama, et patsientidele antakse kogu asjaomane teave, mida on vaja teadliku valiku tegemiseks seoses raviga teises liikmesriigis.

Sotsiaalministeeriumist vastati, et komisjon on palunud selgitusi rea direktiivi sätete ülevõtmiseks rakendatud meetmete kohta. Praegu tegeldakse selgituste koostamisega. Tähtaeg on  11. september ja sealt edasi saab juba täpsemalt rääkida.

Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Kreeka, Poola, Saksamaa, Soome, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik on direktiivi osaliselt rakendanud, kuid selle teatud sätted näivad endiselt üle võtmata. Nende hulgast võib leida näiteks direktiivis kehtestatud eeskirjad välismaal saadud ravi hüvitamise kohta ja riiklike kontaktpunktidele pandud kohustuse aidata üksteisel täpsustada arvete sisu.

Iirimaa ja Portugal ei ole teatanud ühestki direktiivi rakendamismeetmetest.

Praeguseks ei ole eelmainitud liikmesriigid seda direktiivi oma õigusesse üle võtnud või on teinud seda osaliselt, hoolimata sellest, et neile esitati asjaomane nõudmine 25. oktoobril 2013.

Nendel riikidel on aega kaks kuud, et teatada komisjonile meetmetest, mis on võetud direktiivi 2011/24/EL rakendamiseks. Kui asjakohastest meetmetest ei teatata, võib komisjon anda asja lahendamiseks Euroopa Liidu Kohtule.

Vahendas Mari Amos.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.