Rinnavähiravis katsetati herilase mürki

Barcelona teadlased viisid läbi edukaid katseklaasi eksperimente herilase mürgi kasutamiseks tuumorirakkude hävitamisel. Edasi plaanitakse katsetusi juba hiirtel, kirjutas ERRi teadusportaal.

Vaatamata tänapäevaste kasvajavastaste ühendite arvukusele, omavad nad kõik tõsiseid kõrvaltoimeid. Niisamuti võivad kasvajarakud omandada ravide suhtes resistentsuse, alandades seeläbi toime tõhusust. Et nende kahe probleemiga võidelda, uurisid Barcelona teadlased uut ravivõimalust rinnavähi ravis, mis põhines herilase mürgist eraldatud peptiidil.

Vastav peptiid on võimeline moodustama poore rakuplasmamembraani, tungima rakku ja põhjustama selle surma.

Sellist looduslikku relva ei ole siiski võimalik otseselt kasutada, sest ta on mürgine ja tal puudub selektiivsus, st märklauaks osutuvad ka patsiendi terved rakud. Seepärast otsisid teadlased võimalusi luua vahendeid peptiidi spetsiifiliseks transportimiseks tuumorirakku.

Vastavad katseklaasi eksperimendid näitasid, et ühend siseneb tõepoolest kasvajarakku ja põhjustab selle hävimist, jättes terved rakud puutumata.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.