Terviseamet: tasulistel teenustel pikki ravijärjekordi ei ole

2013. aastal teostas Terviseamet koostöös Eesti Haigekassaga järelevalvet ravijärjekordade üle, kus ameti rolliks oli välja selgitada kas ravijärjekordi esineb ka tasuliste teenuste puhul. Selgus, et tasulistel teenustel, kui neid osutatakse, pikki ravijärjekordi ei ole, teatab amet sotsiaalministeeriumile (SOM) saadetud kirjas.

Amet tegi omapoolsed ettepanekud SOMile 2013. aastal teostatud kontrolli kohta.

2014. aasta I poolaastal teostati järelevalvet ravijärjekordade pidamise nõuete üle patsientide pöördumiste põhiselt. Patsiente nõustati nii ravijärjekordade pidamise nõuete osas, asjaolude osas, millised mõjutavad ravijärjekordade üldist pikkust ning tutvustati võimalusi pöörduda pikkade ravijärjekordade puhul teada- tuntud teenuseosutajate juures Eesti Haigekassa valikupartnerite poole, kus ravijärjekord on lühem.

Ameti järelevalveosakond uuris samuti valikuliselt ja juhupõhiselt ravijärjekorra seisu endokrinoloogia erialal kolmes Tallinnas asuvas haiglas ja ühe väiksema valiku partneri juures. Haiglates ulatusid ravijärjekorrad aasta lõppu. Samas valikupartneri juurde saanuks vastuvõtule samal päeval.

Ühe Tallinna haigla juhatuse esimees tõi pika järjekorra põhjusena välja järgmised asjaolud:
1. Nelja töötava endokrinoloogi vastuvõttude tunniplaanid on avatud vastavalt haigekassaga sõlmitud lepingule ja kokkuleppele, milleks on jooksev kuu ning sellele järgnevad 4 kuud.
2. Haigla on 2014. a I poolaastal täitnud endokrinoloogia eriala ravijuhtude hulga 101%-liselt, seega võeti vastu rohkem haigeid, kui Haigekassa poolt rahastati.
3. Haigekassaga sõlmitud rahastamise leping käesolevaks aastaks ei võimalda meil vastuvõttude arvu suurendada, mistõttu pole võimalik parandada endokrinoloogide kättesaadavust polikliinikus.

Teise haigla juhataja märkis ära, et endokrinoloogi vastuvõtuaegade jaotuses on suur osakaal tagasikutsutud patsientidel, osa numbreid on eraldatud aja broneerimiseks perearsti kaudu (n.ö CITO), mistõttu esmastele vastuvõttudele jätkub numbreid vähem. Samuti tõi ta välja, et pikalt lahtioleva ravijärjekorra puhul ja eriti suvekuudel etteteatamata vastuvõtule mitteilmumiste osakaal.
2014. aasta II poolaasta plaanid järelevalve teostamiseks ravijärjekordade osas on tegemisel.

Asutused edastavad haigekassale regulaarselt ravijärjekordade aruandeid, seetõttu teeb amet ka edaspidi järelevalvet ravijärjekordade üle koostöös haigekassaga. Koostöös haigekassaga esitatakse sellel aastal ka ettepanek määruse nr 46 ja ravi rahastamise lepingute nõuete kooskõlla viimiseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.