Prantsusmaa kohus: homodele kehtiv vere loovutamise keeld on diskrimineeriv

Prantsusmaa kohus leidis, et määrus, mille kohaselt on vere loovutamine keelatud mehel, kes on olnud seksuaalvahekorras teise mehega,  diskrimineeriv.

G. Léger’il keelati Prantsusmaal verd loovutada põhjusel, et ta on homoseksuaal. Keeldumisotsuses tugineti ministri määrusele, mille kohaselt on keelatud verd anda mehel, kes on olnud seksuaalvahekorras teise mehega. Direktiivi 2004/33/EÜ kohaselt laieneb alaline loovutuskeeld isikutele, kelle seksuaalkäitumine seab nad kõrgendatud ohtu nakatuda tõsistesse nakkushaigustesse, mis võivad verega edasi kanduda.

Eelotsusetaotluse esitanud kohus soovis esiteks teada, kas asjaolu, et mees on olnud seksuaalvahekorras teise mehega, kujutab iseenesest seksuaalkäitumist, mis seab isiku kõrgendatud ohtu nakatuda tõsistesse nakkushaigustesse, mis võivad verega edasi kanduda.

Esimese küsimuse osas leidis kohtujurist, et direktiivi tuleks tõlgendada nii, et ainuüksi asjaolu, et mehel on olnud või on seksuaalsuhted teise mehega, ei saa olla käsitatav seksuaalkäitumisena, mis seab isiku kõrgendatud ohtu nakatuda tõsistesse verega edasikanduvatesse nakkushaigustesse. Kohtujurist märkis, et mõiste „seksuaalkäitumine“ eeldab, et määratleda tuleb spetsiifiline käitumine või hoiak, mis seab isiku nakatumisohtu.

Seksuaalkäitumine on määratletav konkreetsete asjaolude kaudu, mis iseloomustavat kõnesolevat seksuaalsuhet või -suhteid. Kohtujurist arvas, et mõiste „seksuaalkäitumine“ ei ole „seksuaalse orientatsiooni“ sünonüüm. Seega ei saa direktiivi alusel alalist loovutuskeeldu kehtestada ainuüksi asjaolu tõttu, et mees on olnud või on seksuaalvahekorras teise mehega, ilma et võetaks arvesse suhete sagedust ja konkreetseid asjaolusid.

Teiseks analüüsis kohtujurist küsimust, kas liikmesriik võib rahvatervise valdkonnas võtta rangemaid kaitsemeetmeid, antud juhul kehtestada homo- ja biseksuaalsetele meestele alatise vereloovutuskeelu. Kohtujurist tõdes, et liikmesriigid peavad oma pädevuse teostamisel siiski järgima liidu õigust, eelkõige asutamislepingus sätestatut. Kohtujuristi hinnangul on Prantsusmaa määrus diskrimineeriv, kuna isikuid koheldakse erinevalt lähtuvalt nende soost (kriteerium puudutab üksnes mehi) ning seksuaalsest sättumusest (homo- ja biseksuaalsed mehed).

Riigisisese kohtu ülesanne on kontrollida, kas kehtestatud keeld on õigustatud ja proportsionaalne. Tuleb kontrollida, kas keeld põhineb usaldusväärsetel, adekvaatsetel ja ajakohastatud andmetel. Teiseks tuleb uurida, kas on võimalik ilma ülemääraseid piiranguid kehtestamata võtta meetmeid, millega loovutatud vere suhtes kohaldataks kuni HIV-viiruse peiteperioodi möödumiseni karantiini. Lisaks peab kaaluma, kas sarnaselt ülejäänud elanikkonnale võiks kasutada individuaalselt võetud riskidele hinnangu andmist küsimustiku ja individuaalse intervjuu põhjal.

C-528/13: Léger

Kohtujuristi ettepanek, 17. juulil 2014

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.