Toomas Pruunsild: kliinilisi uuringuid jääb vähemaks

Kliiniliste uuringute maht ja arv Euroopas väheneb ja Eesti järgib seda trendi, rääkis GSK Eesti teadusjuht Toomas Pruunsild tänasel GSK teaduskoolitusel.

"Oleme teelahkmel, midagi tuleb muuta. Õnneks on sotsiaalministeerium loonud töörühma, kus just järgmisel nädalal arutatakse ka kliiniliste uuringute teemat," jätkas ta.

Kliiniliste uuringute mõõtmiseks on kvalitatiivsed ja kvantitatiivsed meetodid, rääkis Pruunsild. Kvaliteeti on mõõdetud, inspekteeritud korduvalt. Eestis on saadud tulemused väga head, kolm plussi, rääkis ta. Ka andmete kvaliteet on tema sõnul igati hea: samuti kolm plussi.

Osapoolte rahulolu on raskem mõõta. Pruunsild hindas seda patsiendi seisukohast kolme plussiga küsimärgiga (sest objektiivseid uuringuid selle kohta pole tehtud), sponsorfirma võtmest kahe plussiga ja uuringuarstide/raviasutuste võtmest samuti kahe plussiga. "Päris rahul selle olukorraga enam olla ei saa, me ei saa Eestis enam teha kõiki uuringuid, mis tahaksime. Arstide puhul on üheks näiteks see, et inimesed on nii koormatud, et neil lihtsalt ei jää aega," rääkis ta. Lisaks on osapoolel, kelleks on tervishoiusüsteemi omanikud ehk haigekassa ja sotsiaalministeerium, Pruunsilla hinnangul arvamust, kas kliinilised uuringud on positiivne või negatiivne nähtus.

Kliiniliste uuringute kõrvalnähuks on see, et need vähendavad haigekassa kulusid. Näiteks GSK 2013. aasta uuring Eestis, kus täiskuur HPV vaktsinatsiooni 435 noorele naisele hoidis kokku 125 000 eurot. Või sel ja järgmisel aastal tehtav uuring, kus 240 KOKi patsienti hakkavad saama uuringufondi arvelt raha ja nii hoitakse kokku haigekassa raha 100 000 eurot, rääkis Pruunsild.

Kvantiteeti saab mõõta uuringumahtude eri nüanssidega: näiteks seotud investeeringud, kaasatud patsiendid, arstid, raviasutused.  GSK on aktiivsete uuringute arvu poolest Eestis viimastel aastatel esikohal, näitab ravimiameti statistika.

Käimasolevates uuringutes on kaasatud kuni 12 000 patsienti, jätkas Pruunsild. Neist iga kolmas osaleb infektsioonihaiguste ja vaktsiiniuuringutes. GSKs on aastate lõikes igal ajahetkel kaasatud ca 2400 patsiendi, kellest 80-90% on vaktsiiniuuringute patsiendid. Rääkides investeeringute mahust, jätkas Pruusild, on raske saada andmeid mujalt kui firmadelt endalt. GSK investeeris eelmisel aastal 2,8 mln eurot, enim viimastest aastastest aga 2008. Aastal: 3,8 mln eurot. Keskmiselt 3,2 mln eurot viimase üheksa aasta jooksul, täpsustas Pruunsild. Kogu sektor investeerib aastas ca 20 mln eurot Eesti kliinilistesse uuringutesse. Samas suurusjärgus on tervishoiuteenuse ekspordimaht ja biotehnoloogia sektori investeeringud.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.