Autor: Siret Trull • 29. august 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Viktor Vassiljev: neljandik gümnaasuimiõpilastest neelab rahusteid

„Vanadussurma sureks inimene siis, kui ta sureks 60-180 aasta vanuselt,“ nendib arst ja riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Viktor Vassiljev intervjuus ajalehele Pealinn. „Siis ta sureks vanadusse – üleüldisesse kõigi organismisüsteemide amortiseerumisse. Aga meie oludes surrakse ikka haigusesse.“

Eestis on südameveresoonkonnahaigused peamine surmapõhjus. Samuti üks põhjusi, miks inimesed enneaegselt hauda lähevad. Vassiljevi sõnul on suuresti inimese enda teha, kui kiiresti haigus ta ära viib. „On olemas viis riskifaktorit – need on küll südameveresoonkonnahaiguste riskifaktorid, aga üldiselt võttes võib neid käsitleda ka kõigi teiste haiguste riskiteguritena. Need on: alkohol-suitsetamine, ebatervislik toitumine, liikumisvaegus, liigne kehakaal ja krooniline närvipinge,“ selgitab Vassiljev. „Nii et kui õppida neid riskitegureid vältima või maandama, siis paraneb ka inimeste tervis. 1960ndatel kuulutas WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) välja, et väga laias laastus sõltub inimese tervis 30% pärilikkusest, 30% elukeskkonnast, 30% käitumisest ja ainult 10% arstiabist. Nii et kui inimene on ise oma tervise korralikult tuksi keeranud, siis ega arstil rohkem kui 10% ulatuses teda võimalik päästa ei ole.“

Lisaks on psüühikahäirete kasv ning neist tingitud haigused üha suurenevaks probleemiks. Vassiljevi sõnul ei peaks inimesed pelgama psühholoogi külastamist. Ning keerulisemate hingehädade puhul on abi ka psühhiaatrist. „Inimesed ilmaaegu kardavad, et tembeldatakse hulluks. 90% psühhiaatrite tööst ongi stressid, neuroosid – sellised psüühilised seisundid, kus inimene on ise ennast nurka ajanud,“ räägib doktor.

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708
TellimiskeskusTel: 667 0099