Doktoritöö: Tšornobõli veteranide haigestumus pole tavapärasest kõrgem

Tartu ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Kaja Rahu leiab oma doktoritöös, et veerand sajandit pärast Tšornobõli katastroofi puudub tõendus, et puhastustöödel saadud väikesed kiirgusdoosid on seni suurendanud veteranide haigestumust või suremust. Murettekitavana on keskmisest kõrgem katastroofi piirkonda saadetud meeste enesetapurisk, kirjutas ERRi teadusportaal.

Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas doktoritöö kaitsnud Tervise Arengu Instituudi teadur Kaja Rahu püstitas oma doktoritöö keskseks küsimuseks, kas ja kuidas on Tšornobõli piirkonnas töötamine mõjunud veteranide tervisele.

Epidemioloogiline uuring, milles kasutas Rahu peamiselt Eesti, Läti ja Leedu vähiregistri andmeid, näitas, et aastatel 1986-2007 oli veteranide ja riigi ülejäänud meesrahvastiku vähihaigestumus võrdne. „Veteranidel diagnoositi sagedamini kilpnäärmevähki, mis on tingitud nende seas tehtud sõeluuringust,“ rääkis Rahu.

Mõnevõrra põhjalikumalt käsitleti veteranide tervist Eestis, kus saadi andmeid lisaks veel surmapõhjuste registrist ja haigekassa andmekogust. „Veteranide suremus 1986-2011 ei erinenud riigi meesrahvastiku suremusest. Samas ilmnes, et veteranide enesetapurisk oli 30 protsenti kõrgem kui meesrahvastikus,“ tõi Rahu välja.

Loe doktoritööd SIIT.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.