Ebola ravim annab lootust

Lääne-Aafrikas tänaseks üle 1500 inimelu nõudnud Ebola viiruse tõrjumiseks pole tänaseni ühtegi heakskiidetud ravimit. Reesusmakaakidega tehtud katsed annavad aga lootust, et see ei pruugi kaugel olla – Zmapp'ina tuntud ravim kaitses ahve isegi juhul, kui seda manustati viis päeva pärast nakatumist, vahendas ERRi teadusportaal.

Laiema huvipuuduse tõttu on Ebola viirusele ravi leidmine viibinud. Epideemia ohjeldamiseks kasutatakse peamiselt juba end tõestanud meetmeid – karantiini ja nakkuskolletesse abitöötajate saatmist. Samas on Maailma Terviseorganisatsioon nõustunud haiguspuhangu ulatuse tõttu andnud loa ka alles katsejärgus teraapiate katsetamiseks. Nõnda on ka Zmapp'iga üritatud varem seitset inimest ravida, kellest kaks pidid sellele vaatamata haigusele alla vanduma.

Katsetustest pole aga võimalik ravimi tõhususe tõttu erinevate katsetingimuste tõttu ulatuslikumaid järeldusi teha. Lisaks terveneb nakatunutest 45 protsenti ilma igasuguse sekkumiseta.

Ravimifirma Mapp Pharamaceutical poolt kontrollitud tingimustes 18 reesusmakaakidega tehtud plaanipärased katsed näitavad nüüd, et Zmapp kaitseb haiguse eest vähemalt ahve äärmiselt tõhusalt. Loomadele manustati vastavalt kolm, neli ja viis päeva pärast nakatumist paaripäevaste vahedega kolm ravimidoosi. Kontrollgrupp jäeti omapäi tervenema. Kõik ravitud loomad jäid ellu, mil teised surid.

Tulemusi inimestele üle kandes võiks Zmapp seega leevendust pakkuda isegi patsientidele, keda ravitakse üheksa päeva pärast nakatumist. Kuigi inimeste puhul võivad Ebola sümptomid avalduda isegi 20 päeva pärast nakatumist, võtab see tavaliselt aega 8-10 päeva.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.