Terviseamet utsitab Tartu Kiirabi uusi seadmeid paigaldama

Terviseamet saatis Tartu Kiirabile augusti keskel kirja, milles viitas, et Tartu Kiirabil on kohustatud 30. septembriks liidestuma häirekeskuse info- ja sidesüsteemi uue komponendiga (GIS). Vastasel juhul on terviseametil õigus nõuda kiirabipidajalt leppetrahvi tasumist, samuti öelda leping erakorraliselt üles.

Terviseameti peadirektori asetäitja Üllar Kaljumäe allkirjastatud kirjas viidatakse, et terviseamet on Eesti-Šveitsi koostööprogrammi raames soetanud kõikidele halduslepingu partneritele seadmed, mis tagavad ühenduse häirekeskuse info- ja sidesüsteemidega. Hankelepingu lahutamatuks osaks on seadmete paigaldus. Seadmed on soetatud ja paigaldus teostatud eesmärgiga tagada kiirabibrigaadide võimekus liidestumaks häirekeskuse info- ja sidesüsteemi uue komponendiga (GIS). Häirekeskus omapoolselt tagab kõikidele kiirabibrigaadidele, kes osutavad kiirabiteenust terviseametiga sõlmitud halduslepingu alusel, tasuta vajaliku tarkvara koos selle paigaldusega.

„Igal kiirabiasutusel on kohustus tagada, et tema infosüsteemid suudavad liidestuda häirekeskuse info- ja sidesüsteemidega. Terviseamet ja häirekeskus on sotsiaalministeeriumi ja siseministeeriumi teadmisel leppinud kokku, et kõikide kiirabide osas tuleb saavutada infosüsteemide tehniline liidestumine hiljemalt 30. septembriks 2014,“ seisab kirjas.

Terviseameti arvates puudub igasugune ratsionaalne põhjus, miks Tartu Kiirabi on seni keeldunud terviseameti pakutud seadmete paigaldamisest.

Tartu Kiirabi juhatuse esimees Ago Kõrgvee sõnul ei ole nad aga sugugi uute seadmete kasutusele võtmise vastu. „Meil ei ole vastuseisu, aga meil on kindel arusaamine, kuidas asjad peaksid olema paigaldatud,“ märkis Kõrgvee. Kuna Tartu kiirabi on juba kaheksa aastat kasutanud oma GPS süsteemi, ongi tekkinud arusaam, kuidas tuleks sarnaseid seadmeid kiirabiautosse paigaldada nii, et need töötaksid ja oleksid samas ohutud.

Nii ei ole Tartu Kiirabi nõus seadmeid paigaldava firma ideega kinnitada aparaadid lihtsalt auto välispinna külge, sest sealt võivad need suurtel kiirustel sõitmise korral lahti tulla ja muutuda ohtlikuks, mistõttu on vaja leida aparatuurile autos parem koht.

Kõrgvee lisas, et tänu Tartu Kiirabi enda GPS seadmetele on kõik kiirabiautod häirekeskusele nähtavad ka praegu. Seade positsioneerib autod 3-4 korda minutis, mistõttu on võimalik jälgida auto asukohta ja staatust põhimõtteliselt reaalajas. Olemasolevad seadmed terviseameti poolt pakutavatega ei ühildu, kuid Kõrgvee usub, et kasutuks ei muutu need ka edaspidi.

Kas uued vahendid Tartu Kiirabi tööle praegusega võrreldes midagi juurde annavad, ei osanud Kõrgvee veel öelda. Seni on häirekeskus katsetanud uusi seadmeid peamiselt Põhja-Eestis, Lõuna-Eesti kiirabidel ei ole nendega veel eriti kogemusi. „Ma usun, et uus süsteem hakkab tööle ja hakkab täitma oma funktsiooni normaalselt, kuid seal on veel vaja päris palju tööd teha.“

Praegu on seadmed katsetamiseks paigaldatud vastavalt Tartu Kiirabi nägemusele ühe nende auto külge ning ülejäänutele on need plaanis peale panna aasta lõpuks. Kõrgvee sõnul on selles osas nüüdseks läbi räägitud ka terviseametiga.

Terviseamet teatel peaks  Tartus algama uute seadmete paigaldamine aga sel nädalal ja septembri lõpuks peaks Tartu kiirabidel uued seadmed peal olema.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.