Eesti teadlased: magnetväli võtab võime valetada

Kõik valetavad. Viimane kui üks. Tõsi, enamasti harva ja peamiselt selleks, et oma nahka päästa. Väga vähe leidub patoloogilisi valetajaid, kellele luiskamine juba iseenesest lõbu ja lusti pakub, kirjutas Õhtuleht.

Tartu ülikooli kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professor Talis Bachmann on mitmel aastal teinud eksperimente, kus katsealustel on enda ees ekraanil siniseid ja punaseid ringikesi nähes valida, kas rääkida tõtt või valetada.

Tema uurimistöös mõjutatakse katsealuste ajukoore kindlat piirkonda laubatagusest ajukoorest võimsa magnetväljaga. See on paik ajus, mis juhib intellektuaalseid protsesse ja moraalseid otsuseid. Samuti on see tähtis ka petmise, valetamise ja muude näivate tegevuste puhul.

Bachmanni töörühma kolme aasta tagune töö pälvis maailma massimeedias ülisuurt tähelepanu. Polnud peaaegu populaarteaduslikku väljaannet, mis ei oleks sellest kirjutanud. Asja sisu oli lihtne: magnetväli võtab meilt võime valetada.

Tõepoolest, vabatahtlikud, kes vaatasid arvutiekraanilt värvilisi ringe ning kellele oli öeldud, et nad võivad rääkida tõtt või valetada, nagu aga tahavad, hakkasid magnetvälja mõjul millegipärast märksa rohkem tõtt rääkima.

Katsealuste pähe olid kinnitatud klemmid, mille kaudu nende ajukoort – dorsolateraalset prefrontaalset korteksit – magnetväljaga mõjutati. Seda meetodit nimetatakse transkraniaalseks magnetsimulatsiooniks. Katsealused tunnevad selle valutu protseduuri ajal peas vaid kerget kõdi.

Kui magnetväljaga mõjutati vasakut ajupoolkera ajukoort, siis kaldusid katsealused rohkem valetama. Kui simulatsioon mõjutas paremat ajupoolkera sama piirkonda, kasvas tõerääkimise osa.

Nüüd on Bachmanni töörühm astunud sammu edasi. Kolm aastat tagasi suutsid nad valetamist pidurdada.

Värske eksperimendi käigus ergastati aga magnetvälja abil parema ajupoolkera ajukoort, seda, kus enne oli õnnestunud valetamist pidurdada. Nüüd selgus, et ergastatud ajukoorega inimesed muutusid valelikumaks.

Kas see võiks tähendada, et ajus on leitud nupp, kust valetamist sisse ja välja lülitada? Kas tulevikus tehakse prokuratuuris ja parlamendikomisjonides tähtsaid küsitlusi tingimusis, kus ülekuulatava pähe on kinnitatud klemmid, mis magnetvälja abil valetamist pärsivad?

Bachmann seda ei usu. "Siin on mitu probleemi. Esiteks oleks see isiku põhiõiguste riive. Mõtetes oleme ikka vabad, kuigi (George) Orwell ilmselt naeraks siinkohal," ütles ta.

Sellise ülekuulamismeetodi rakendamiseks, kus magnetvälja abil inimese valetamisvõime välja lülitataks, peaks olema suur avalik huvi, mis kaaluks üles üksikisiku õiguste rikkumise.

Pikemalt Õhtulehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.