Homme lehes: kümme kanget haigekassa vastu kohtus

Haigekassa ja erakliinikute vahel kevadel sõlmitud ravilepingutega on tüli majas ning hulk kliinikuid on kohtusse pöördunud.

Kümnest haigekassa vastu kohtusse läinud juriidilisest isikust kaks on nüüdseks kohtumenetlusest siiski loobunud. Ühine kohtutee jätkub ASil Fertilitas, ASil Medex, ASilNova Vita, ASil Tapa Haigla, ASil Hanvar, Näo-lõualuukirurgia Keskuse OÜ-l, Villa Medica ­OÜ-l ja ja Depoo OÜ-l.

Hanvariga käib vaidlus juba ringkonnakohtus. Esimese astme kohus otsustas, et haigekassa eriarstiabi lepingupartnerite valikuprotsess on kooskõlas kehtivate seadustega. Kõik teised vaidlused on veel halduskohtus. Kliinikute kaebustes on ühtse joonena seatud kahtluse alla haiglavõrgu arengukavasse kuuluvate haiglate eelistamine võrreldes teiste teenuseosutajatega.

Fertilitase juht Ivo Saarma ütleb, et eelkõige taotleb kliinik õigusemõistjatelt, et kohus tühistaks otsuse, millega haigekassa jättis väljakuulutamata valiku Harju maakonnas statsionaarse günekoloogia ja statsionaarse sisehaiguste teenuse ostmiseks.

Samuti heidetakse kaebuses ette, et haigekassa on läinud haiglavõrgu arengukava (HVA) haiglate eelistamise teed. “Haigekassa poolt väljakuulutatud partnerite valikukriteeriumid, sealhulgas kvaliteedinõuded, kehtivad üksnes väljaspool arengukava olevatele raviasutustele ning valikusse pannakse ravijuhud, mis nii-öelda jäävad üle pärast HVA haiglaid,” räägib Saarma neile ammusest probleemist.

Ta lisab, et haigekassa sellist praktikat on analüüsinud konkurentsiamet ning teinud sotsiaalministeeriumile ettepaneku, milles rõhutatakse, et seadusega tuleks kehtestada selged kriteeriumid, mille puhul ilma piiranguteta eelistamine on õigustatud. Ühtlasi tuleks sätestada vastavasisulise otsuse langetamise protseduur. Seal, kus vastavad kriteeriumid täidetud ei ole, peaksid kõik tervishoiuteenuse pakkujad võrdsetel tingimustel konkureerima.

Erakliiniku juht on nördinud ka seetõttu, et valikukriteeriumid, mis haigekassa kehtestab valikupartnerite leidmiseks, tehti teatavaks paar kuud enne uue valiku väljakuulutamist. “Kusjuures võrreldes varasema ajaga oli valiku põhimõtteid suurel määral muudetud, alates valiku piirkondadest ning lõpetades uute konkreetsete kriteeriumide lisamisega,” lisab Saarma.

Pikemalt homme, 9. septembril ilmuvas Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.