Merike Seer: HVA haiglad on saanud liialt konkurentsieelist

Viljaturaviga tegeleva Nova Vita juht Merike Seer tunnistab täna, 9. septembril ilmunud Meditsiiniuudiste leheloos, et veel selle kevade lõpul oli kliinik kaotatud ravilepingu tõttu uksi sulgemas. Paar kuud tagasi leidis haigekassa aga võimaluse lepingumahtu suurendada ja kliinik sai tegevust jätkata.

Nova Vita on üks kümnes kliinikust, kes kevadel-suvel Eesti Haigekassa (EHK) vastu kohtusse läksid ravilepingu koatamise pärast. Mida te kohtult taotlete ja mida haigekassale konkreetsemalt ette heidate?

Esiteks kohtleb EHK üldiselt kogu Eesti eratervishoidu ja patsiente ebaõiglaselt .

EHK partnerite valikupoliitika põhimõtted peaksid olema võrdne kohtlemine, aus konkurents, ning selged kriteeriumid, mille täitmisel on kõigil teenuseosutajatel võimalik võrdselt  patsientide pärast konkureerida. Haiglavõrgu Arengukava haiglatele loodud eelised ja tänane EHK poliitika ravi rahastamise lepingute sõlmimisel aga välistavad ettevõtlusel tugineva positiivse ja edasiviiva arengu tervishoius.

HVA haiglaid eelistatakse teistele raviasutustele kahes erinevas vormis: ravi rahastamise lepingute sõlmimisel ja otseste investeeringute kaudu, mis on ettenähtud haiglavõrgu arengukavas. Praeguseks tekitatud olukord annab seetõttu HVA haiglatele liialdatud konkurentsieelise. Kulude osalise kompenseerimise tõttu on neil võimalik pakkuda paremat teenuste hinda, iseküsimus kas ka kõrgemat kvaliteeti.

Korralduslikult toimib tervishoius nõukogudelik plaanimajandus, mida peidetakse solidaarsuse printsiibist rääkimise taha. Samas kui vaatame üht solidaarseimat ühiskondadest – Soomet – siis tervishoius liigub raha koos patsiendiga. Patsient valib ise endale raviasutuse ja seaduses ettenähtud perioodi möödudes hüvitatakse riikliku hinnakirja alusel talle ravi maksumus.

Eestis aga tehakse mingeid tagaukse tehinguid suurhaiglatega, et abistada neid nendele võetud rahaliste kohustuste finantseerimisel ja ei arvestata tegelikult ravi kättesaadavust, kvaliteeti jne.

Teiseks oli haigekassa käitumine ebaõiglane ka Nova Vita suhtes konkreetselt.

Nova Vita Kliinik oli Tallinnas esimene kliinik, mis hakkas pakkuma viljatusravi teenust. Pikka aega oleme olnud ustav lepingupartner Haigekassale, pakkunud kõrgel tasemel teenust ja häid tulemusi. Kui palju lapsi on meie spetsialistide kaasabil ilma tulnud! Kahtlemata oli väga mõru maitse suus, kui selgus, et äkitselt Haigekassa ei vaja meie teenust, ning määras sel teel kliiniku hukkumisele koos väga väärtuslike spetsialistidega.

Ebaõiglane oli ka viljatusravi kvaliteedi hinnang. EHK hindas kõrgelt seda, kui viljatusravi kliinik taotleb üldise günekoloogilise päevakirurgia lepingut haigekassalt (ehk samal ajal koos viljatusraviga oleks tulnud taotleda ka aborditegemise võimalust). Samas aga ISO sertifikaadiga akrediteeritud laborit (Nova Vita viljatusravi labor on ainuke Eestis), mis ju tegelikult tõendab kõrget kontrollitud kvaliteeti viljatusravis, ei võetud üldse arvesse. Meie kliinik on aga täielikult pühendunud viljatusravile, päevakirurgia pakkumine ei paranda kuidagi ravikvaliteeti, pigem vastupidi.

Tõesti olime kevadel väga pettunud, kuid olgu lisatud, et paar kuud tagasi leidis haigekassa võimaluse lepingu mõningaseks suurendamiseks. Oleme sellegi eest tänulikud ning käesolevaga töötab kliinik edasi.

Kuidas te praegu plaane teete kliinikus uueks aastaks ja kuidas plaanite hakkama saada?

Lepingud haigekassaga on meile määrava tähtsusega ka tulevikus. Soomelik, patsiendikeskne korraldus tundub hetkel helesinise unistusena. Meile tuleb küll järjest enam välismaalasi, kuid vaid nende najal kliinikut ülal ei pea. Loodame, et Eestis läheb elu selles suunas, et nö piiriülene patsientide vaba liikumine, vastavalt uuele Euroopa Liidu direktiivile, saab võimalikuks ka riigisiseselt.

On arusaadav, et haigekassa rahakott jääb piiratuks. Samas peab  patsient-maksumaksja saama otsustada, milline teenusepakkuja valida. Praegu võib patsient minna välismaale ja Haigekassa tasub selle eest vastavalt hinnakirjale. Samas patsient ei saa Eestis vabalt valida – ta saab minna sinna kliinikusse, kellele riik andis rohkem raha, sest seal on väiksem järjekord.

Patsiendi vaba valik aga võimaldab normaalset konkurentsi, teenuse paremat kättesaamist ning teenuse kvaliteedi tõusmist aukohale. On hea tõdeda, et nii ministeerium kui haigekassa käesolevaga panustavad ühisesse projekti, mis selles suunas viib.

Loe täismahus artiklit koos intervjuuga haigekassat esindava advokaadiga täna ilmunud paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.