WHO loodab Ebolat tõrjuda verel põhinevate teraapiatega

Rohkem kui 200 Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) eeskutsel Šveitsis kogunenud arsti, teadlast, eetikaeksperti ja Ebola puhangust puudutatud riigi esindajat leiavad, et eeskätt tuleks tähelepanu nakkusest tervenenud inimeste verel põhinevate teraapiate väljatöötamisele ja nende kättesaadavaks muutmisele, vahendas ERRi teadusportaal.

Kui Ebola puhangu alguses oldi valdavalt arvamusel, et biomeditsiinilisest sekkumisest pole viiruse tõrjumisel abi ja kasutama peab traditsioonilisi karantiinimeetmeid, siis tänaseks on eksperimentaalsed teraapiad ja vaktsiinid sattunud rambivalgusesse. Viiruse levikule loodetakse juba eos piir panna – WHO hinnangute kohaselt võiks täiendavate meetmeteta puhangu käigus enne selle vaibumist nakatuda veel üle 16 000 inimese.

Eelmise nädala lõpus Genfis toimunud foorumil leiti, et prioriteediks peaks olema nakatanute raviks sobivate teraapiate loomine. Peamine lootus rajaneb nakkusest tervenenud inimeste vere kasutamisel, mille plasmas võiks leiduda viiruse vastu võitlevaid antikehi. Sarnast meetodit katsetati edukalt 1995. aastal Kongo Demokraatlikus Vabariigis toimunud puhangu ajal. Kaheksast nakatunust suri pärast teraapiat vaid üks.

Eksperdid leidsid, et arenenud riigid peaksid aitama epideemiast puudutatud riikide arstidel ohutult verd koguda, seda puhastada ning nakatunute vereringesse viia. Samas nentisid nad, et traditsioonilised karantiinimeetmed ei tohiks tahaplaanile vajuda.

Alternatiivse lahendusena puhangu tõkestamiseks nähakse laiaulatuslikku vaktsineerimist, ent selleks kasutatav vaktsiin on endiselt katsejärgus ning aasta lõpuks ei suudeta valmistada enam kui 10 000 doosi.

Täismahus artikkel ERRi lehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.