Ants Nõmper: iga juhtum on erinev

Haigekassa ja erakliinikute vahel kevadel sõlmitud ravilepingutega on tüli majas ning kaheksa kliinikut on kohtusse pöördunud. Kõik kaebused on sarnased ja haigekassat esindab neil puhkudel advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous vandeadvokaat ja partner Ants Nõmper.

Kohus on Hanvari erakliiniku näitel võtnud seisukoha, et haigekassa on lepingute jagamisel käitunud igati seaduspäraselt ja õigesti. Kas see otsus laieneb kõigile seitsmele kliinikule, kes veel kohtus protsessivad haigekassa vastu?

Jah, Tallinna halduskohus on  leidnud, et puudub alus tühistada haigekassa lepingupartnerite valiku tulemusi Saaremaal. See otsus ei ole jõustunud ja sügisel on oodata ka ringkonnakohtu otsust. Kuigi iga kaasus on natuke erinev, siis vähemalt selles osas, kas haigekassal on õigus eelistada HVA haiglaid või mitte, peaks Tallinna halduskohtu otsus olema määravaks ka teistes vaidlustes.

Ma ei kujuta hästi ette, et ühes vaidluses ütleb kohus, et tuleb eelistada, ja teises vaidluses ütleb, et ei tohi eelistada. Samas märgin, et mitte kõik vaidlused ei käi HVA ­eelistamise ümber.

Saate ehk lühidalt selgitada, milline on haigekassa seisukoht erakliinikute kaebuste suhtes? Näete Te mingit kompromissi võimalust kliinikutega või pigem mitte?

See on küsimus, mida tuleb ka ebajatelt küsida. Õiguslikus mõttes on üldistatuna tegemist kaht erinevat liiki vaidlusega. Ühed on HVA eelistamise vaidlused ja teised on valikutulemuste vaidlused.

Kui esimeses vaidluste grupis soovib kaebaja seda lepingu mahtu, mis läks HVA haiglale, siis teises vaidluste grupis soovib kaebaja lepingu mahtu, mis läks teisele mitte-HVA haiglale.

Kui keeruliseks Te advokaadina neid erakliinikute juhtumeid haigekassa seisukohast hindate? Kas olemasolev halduskohtu otsus teeb teiste kliinikute kaebustele vastamise kuidagi lihtsamaks või ei saa nii öelda ja iga erakliinik on oma kaebusega omaette keeruline juhtum?

Nagu öeldud, iga juhtum on ikkagi eriline ja haigekassa suhtub igasse juhtumisse täie tähelepanuga, kuid teatavad ühised jooned hakkavad välja kujunema.

Näiteks HVA eelistamine, mille puhul on tõesti kohus juba seisukoha võtnud, mis ei ole küll veel jõustunud.

Kõik juhtumid on detaili- ja dokumendirohked ning kaebajad kasutavad vähemalt viit erinevat advokaadibürood, kellel igaühel on oma lähenemine. Seetõttu peab haigekassa ka alati oma vastuseid kohandama vastavalt kaebusele ja mingit standardset vastust ei ole.

Loe samal teemal pikemalt 9. septembri paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.