Paljutõotav rakuteraapia sai rohelise tule

Jaapani teadlastel on kavas kasutada esimest korda vanusest tingitud maakula degeneratsiooni leevendamiseks indutseeritud pluripotentseid tüvirakke. Varem on kõigiks keharakkudeks areneda suutvatel tüvirakkudel põhinevaid teraapiaid katsetatud vaid loomadel, vahendas ERRi teadusportaal.

Indutseeritud pluripotentsed tüvirakud ilmusid teaduskirjandusse pelgalt kaheksa aastat tagasi. Toona ilmestas ühiskond tuline debatt embrüonaalsete tüvirakkude kasutamise eetilisuse üle. Erinevalt tavalistest keharakkudest pole need veel diferentseerunud ehk neile pole veel omastatud kindlat rolli, mida nad kehas täitma peavad. Sobilike mõjutustega saab neid muuta ükskõik milliseks rakuks ning seega vananemise või haiguse tagajärjel alla käivat organismi uuendada ja parandada.

Samas nõudis nende kogumine embrüo hävitamist, ning kuigi selleks võis kasutada ka kunstliku viljastamise tarbeks loodud viljastatud munarakke, mida poleks nagunii kehasse siirdatud, polnud see siiski paljude jaoks piisav argument. Nii kujutasid indutseeritud pluripotentsed tüvirakud teretulnud päästerõngast. Embrüonaalsete tüvirakkude omadustega sarnaseid rakke sai toota inimese juba väljakujunenud keharakkudest. Läbimurre vajas siiski põhjalikumat uurimist.

Pärast aastaid kestnud loomkatseid tunnevad aga teadlased end viimaks piisavalt julgelt, et neid ka inimeste peal katsetada.

Sama tundis ka 19-liikmeline Jaapani terviseministeeriumi poolt moodustatud komitee, kes katsetusele rohelise tule andis ning kalgavad katsed veel sellel kuul. Kokku osaleb katseseerias kuus maakula degeneratsiooni all kannatavat vabatahtlikku.

Silmadesse ei siirdata mitte indutseeritud pluripotentseid tüvirakke, vaid võrkkesta pigmendi epiteelrakkudest kasvatatud õhukesed kiled.

Täismahus lugu ERRi lehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.