Kutseliitude hinnangul tööandjatel võimalusi palgatõusuks leidub  

Tervishoiutöötajate kollektiivlepingu läbirääkimistel kokkuleppele ei jõutud, kuid kutseliitude esindajate ühispöördumise järgi ei ole tööandjate võimalused nii kesised.

Tööandjad lähtuvad oma ettepanekutes haigekassa eelarve projektist ning kõik töötajate tehtud ettepanekud ületundide, öösiti ja puhkepäevadel tehtava töö tasustamise parandamiseks lükati rahapuuduse tõttu tagasi.

Kahe aasta eest sõlmitud koormuste vähendamise kokkulepe pole seni realiseerunud ja pakutud töötasu, kus näiteks õdede palk oleks pärast tõusu 74 protsenti Eesti keskmisest palgast, on tervishoituöötajate hinnangul ebapiisav, et tagada raviasutustes vajalik personal.

Riigi ja haigekassa võimalused ei ole aga tervishoiutöötajate sõnade kohaselt tegelikult nii kesised.

Varasematel aastatel kasutamata ravikindlustusmaksust on kogunenud haigekassa jaotamata kasum suurusega 147 miljonit eurot. See raha on kogutud töötajatelt ja rahandusministril ei tohiks olla voli keelata selle kasutamist arstiabi rahastamiseks seadusega lubatud piirides, leiavad tervishoiutöötajad.

Mitu kuud kestnud arutelud ei ole viinud lähemale ka vajalikele muudatustele arstide ja õdede koolituse ja üliõpilaste praktika rahastamises, milles sotsiaal-, haridus- ja rahandusministeerium ei suuda kokku leppida. Küsimus puudutab näiteks seda, kas arstiteaduse tudengid võiksid töötada abiarstidena ning kuidas korraldada viimase kursuse tudengite praktikat.

Haigekassa on tervishoituöötajate sõnul aastaid ignoreerinud õigusaktides ettenähtud täienduskoolituse tingimusi. Igal tervishoiutöötajal, arstil ja õendusala töötajal on kohustus aasta jooksul 60 tundi erialast täiendust, hoolduspersonalil 16. Haigekassas on selle hinnaks arvestatud 40 tundi aastas. See ongi suurim erinevus ministri määruse ja haigekasse poolse määruse täitmise vahel.

Nüüd on antud vaid ebamääraseid lubadusi hakata arutama, kas seadust täita või mitte. Kuna koolituse tase mõjutab oluliselt ravi kvaliteeti, ei näe arstide ja õdede organisatsioonid taganemisteed.

Kuna töötüli vältida ei õnnestunud, pöördutakse selle lahendamiseks riikliku lepitaja poole.

Mida tervishoiutöötajad nõuavad ja haiglad pakuvad?

Ültundide tasustamine. Töölepingu seaduse kohaselt hüvitatakse see vaba ajaga või 1,5kordse tasuga, arstid aga väidavad, et ületunde ei hüvitata üldse. Arstid nõuavad 1,5kordset tasustamist, Eesti haiglate liit (EHL) aga pole ses osas pakkumist teinud.

Öötöö lisatasu. Arstid nõuavad 50-protsendilist lisatasu, EHL pole ses osas pakkumist teinud.

Nädalavahetusel töötamise lisatasu. Arstid nõuavad 30-protsendilist lisatasu, EHL pole ses osas pakkumist teinud.

Puhkus. Arstid nõuavad 28-päevasele puhkusele lisaks seitset puhkusepäeva, EHL pole ses osas pakkumist teinud.

Ambulatoorne koormus. Arstid nõuavad, et esmane vastuvõtt oleks 25 minutit, korduv 15 minutit. Seda arvestab ka haigekassa, kuid vaid vähesed haiglad järgivad seda. EHL pole nõudmise osas pakkumist teinud.

Erinevad palgatasemed. Praegu kehtib kõigile 8-eurone tunnitasu, hoolimata sellest, kas tegu on residendi, erialata arsti, eriarsti või arst-õppejõuga. Arstid nõuavad, et eriarstile kehtiks 20 protsenti kõrgem töötasu ja arst-õppejõule lisaks 10 protsenti kõrgem töötasu. EHL pole nõudmise osas pakkumist teinud.

Koolitused. Arstid nõuavad, et tööandja tagaks täienduskoolituse vähemalt 60 tundi aastas ja kataks selle kulud, 20 koolituspäeva eest aastas makstaks keskmist töötasu. Praegu maksavad haiglad koolituskulusid osaliselt ja erinevalt. Seaduses ja kollektiivlepingus on ette nähtud 20 koolituspäeva keskmise töötasuga, kuid haigekassa arvestab hinnakujunduses eriarstiabis 5, üldarstiabis 7,5 koolituspäevaga, mille eest makstakse keskmist töötasu. EHL on pakkunud, et koolitused peavad kajastuma haigekassa hinnakirjas ning tervishoiutöötajatel peab olema võimalus osaleda seadusega ette nähtud koolitustel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.