Soome tahab residentuuri konkursipõhiseks muuta

Soomes residentuuri põhimõtteid uuendama asuv töörühm on enneolematult üksmeelne selles, et residentuur vajab remonti.

Mediuutiset kirjutab, et Soomes ei saa residentuuri tulevikus end enam mitte registreerida, vaid sinna tuleb kandideerida.

Soomes luuakse töörühm, mis hakkab hindama, mis erialadele ja kuhu vajatakse eriarste. Edaspidi on raha raske saada neile erialadele, kus eriarste on juba liiga palju.

Muutub ka hüvitussüsteem. Kõigis asutustes makstakse residentide eest kuupõhiselt – ehk siis riigi raha liigub koos residendiga. Seni on ülikoolihaiglad olnud eriolukorras ja saanud raha vastavalt residentide õpingutele.

Kõik see juhtub, kui sotsiaal- ja tööministeeriumi eestvedamisel ellu kutsutud töörühma ettepanekud leiavad piisavalt poolehoidu. Põhimõtteliselt tahetakse residentuur nimetada põhiõppest ümber täiendkoolituseks, mis annab sellega toimetamiseks vabamad käed.

Töörühma sekretär radioloogia professor Taina Auti sõnul on praegune süsteem väga jäik. Koolituse uuenduste tarvis koostatakse valitsuse määrus.

„Minu kogemuste põhjal võib see võtta palju aega, isegi kuni seitse aastat!“ ütles Autti.

Sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumis leitakse, et muudatused peaksid jõustuma siiski juba järgmise aasta alguses.

„Residendi argipäev ei muutu 1.1.2015, kuigi seadus võib jõustuda,“ rahustas Teppo Heikkila sotsiaal- ja tööministeeriumist. Tõeline muudatus tuleb alles siis, kui vastuse on saanud sellised keerulised küsimused ngu milliste kriteeriumide alusel residente valitakse ja kuidas rahavood liiguvad. Neid küsimusi hakatakse arutama järgmisel aastal.

Residentuuri remondiga tahetakse lahendada eriarstide ületootmine ja ka puudus. Raha suunamisega saab päris tõhusalt pidurdada spetsialiseerumist liiga populaarsetele erialadele nagu töötervishoid, gastrokirurgia või ortopeedia. Töörühmas ollakse siiski ebakindlad, kas uute meetmetega suudetakse noori arste saada spetsialiseeruma seni ebapopulaarsetele erialadele nagu füsiaatria, reumatoloogia, psühhiaatria, patoloogia või radioloogia.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.