Koormus on tööajavälisteks vastuvõttudeks liiga suur

Haigekassa püüab aidata kaasa sellele, et perearstikeskused hoiaksid uksi lahti ka õhtuti ja laupäeviti. Perearstid ise arvavad, et selleks pole vajadust ning kõik patsiendid saavad abi niisamagi kätte, kirjutas Tervis.Postimees.

Ehkki haigekassa rahastab selle aasta algusest perearstide tööajaväliseid vastuvõtte, kasutatakse seda võimalust üsna vähe – esimesel poolaastal täideti vastav eelarve vaid 37 protsendi ulatuses.

Perearstide seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul on põhiküsimus niigi suures töökoormuses. «Koormus on suhteliselt suur ja veel lisaks teha on tegelikult väga keeruline. Ma tean, et mõned keskused on seda teinud pragmaatilistel põhjustel – buss tuleb osas piirkondades kell seitse hommikul ning et tulla oma inimestele vastu, tehakse keskus varem lahti,» selgitas ta.

Samuti tõi ta näiteks Lasnamäe perearstikeskuse Tallinnas, kus on suurem nõudlus õhtuste vastuvõtuaegade järele ja seetõttu ollakse ka kauem lahti. «Grupipraksises on see rohkem võimalik,» lisas Ingerainen.

Haigekassa tervishoiu spetsialisti Kaija Lukka sõnul otsustati perearstiabi kättesaadavust tööajaväliste vastuvõttude rahastamise abil parandada pärast seda, kui uuringud näitasid vajadust õhtuste vastuvõtuaegade järele.

Kavas teha teavitust
«Elanike rahulolu uuringutes oleme inimestelt küsinud, kas nad oleksid huvitatud, et nende perearst võtaks ühel päeval nädalas vastu ka pärast kella kuut õhtul. 2013. aastal olid sellisest võimalusest huvitatud ligi pooled Eesti elanikest ehk 41,7 protsenti. Uuringu järgi sooviksid õhtutundide vastuvõtuaega just tööealised inimesed vanuses 20–50 eluaastat,» selgitas ta muudatuse tagamaid.

Tööajaväliseks nimetatakse vastuvõttu, mis toimub väljaspool tööpäevi ehk nädalavahetusel ja ka riigipühadel või siis tööpäeviti enne kella 8 ja pärast kella 18.

Kuigi tänavu esimesel poolaastal kujunes tööajaväliste vastuvõttude eest makstav lisatasu planeeritust väiksemaks, tõdes Lukka, et võrreldes esimese kvartaliga teises kvartalis teenuse kasutamise maht juba kasvas.

Kuna tegemist on uue teenusega, lähtuti lisatasu planeerides Lukka sõnul möödunud aastal tehtud küsitlusest, kus perearstid ise märkisid, kas nad on valmis tegema tööajaväliseid vastuvõtte.

Eelkõige on teenuse võtnud kasutusele Ida-Viru piirkonna ja Harjumaa perearstid. Harju piirkonnas osutab teenust 20 nimistut ja Viru piirkonnas kaheksa nimistut. Tartu ja Pärnu piirkonna perearstide seas plaanib haigekassa teha veel teavitustööd, maapiirkondade perearstid ei pea aga Lukka sõnul teenuse osutamist väljaspool tööaega vajalikuks, kuna ametlike vastuvõtuaegadega on arstiabi kättesaadavus patsiendile tagatud.

Ingerainen kinnitas, et perearstid on uuest rahastamisvõimalusest kindlasti teadlikud, kuid võimalus tekkis tema sõnul haigekassa enda prioriteetidest lähtudes, perearstide seltsile olevat aga uuenduse vajadus veidi segaseks jäänud.

Seltsi juhi hinnangul ei ole selle kohta tehtud põhjalikku analüüsi ning praegu ei ole arstidel tööajaväliste vastuvõttude jaoks lihtsalt ressurssi. «On tehtud üks pilootprojekt Sillamäel – seal tehti kindlaks, et on mõistlik hoida keskust lahti kella kaheksani õhtul,» lisas ta.

Edasi loe Tervis.Postimehest 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.