Haigekassa: meie kliinilised auditid on objektiivsed

Meditsiiniuudised küsis haigekassalt, miks teevad nende tellitud kliinilisi auditeid paljudel juhtudel samad arstid, kelle tööd raviasutustes need auditid kontrollivad.

Näiteks bariaatrilise ravi kvaliteedi audit telliti (vaatluse all oli aasta 2012) samal alal tegutsevatelt kirurgidelt Ilmar Kaur  (PERH), Rein Adamson (ITK), Priit Miidla (PERH), Toomas Tikk (TÜK) ja Andre Trudnikov (ITK) ja audit hõlmas kõiki eelmainitud kliinikuid.

Vastas haigekassa tervishoiuosakonna tervishoiu peaspetsialist Jane Alop:

Kaasaegsed, tõenduspõhise meditsiini ajastul, läbiviidavad kliinilised auditid on standardipõhised. Standardiks on üldjuhul teaduslikult põhjendatud soovitustega ravijuhendid. Kliinilise auditi protsessi käigus hinnataksegi ravijuhendi või muu normdokumendi järgimist patsiendi ravimisel, samuti meditsiinilist põhjendatust selle mittejärgimisel. Auditi alguses koostatakse eriala ekspertide poolt protokoll (kontroll-leht) ravi seisukohalt olulistest/kriitilise tähtsusega aspektidest ja kõik auditeeritavad ravijuhud vaadatakse läbi sama protokolli alusel. Andmed kogutakse ravidokumentidest. Auditeerijal on suhteliselt võimatu kanda auditi protokolli andmeid näiteks ooteaja, patsiendi kehamassi indeksi, diagnostiliste ja raviprotseduuride kohta, mida tegelikult ravidokumendis pole kajastatud või vastupidi – jätta need dokumenteeritud faktid auditi protokolli kandmata, kuna kõik auditeeritud raviasutused saavad auditi aruande ja vaatavad selle väga hoolega läbi kontrollides kõiki esitatud väiteid.

Kliinilise auditi käigus kogutud andmete alusel ravikvaliteedile hinnangu andja peaks olema vastava valdkonna EKSPERT. Kui me vaatame sõltumatust selle läbi, et kaasatud eksperdil ei oleks mingeid seoseid ega huvisid näiteks hinnatavate raviasutustega, siis väikeses Eestis on see võimatu. Idee kaasata eksperte väljastpoolt Eestit on olnud haigekassas kaalumisel mõned aastad tagasi seoses ühe auditi käigus tekkinud vaidlusega sobilikuma ravimeetodi üle. Rääkimata hüppelisest kulude suurenemisest ja auditeerimise aja pikenemisest, mida see kaasa oleks toonud, poleks see siiski andnud soovitud efekti, kuna ravimeetodi valikul, ja sellele hinnangu andmisel, tuleks lähtuda teaduslikest tõenditest, mitte mainekate ekspertide arvamusest. Viimane muutub oluliseks juhul, kui tõendid puuduvad, on ebakvaliteetsed või vasturääkivad.

Seega auditeerijateks saavadki olla samas valdkonnas töötavad inimesed, kes on hästi tuttavad ravijuhendite soovitustega ja omavad piisavat praktilist kogemust. Sobilike auditeerijate leidmiseks  pöördub haigekassa alati erialaühenduse poole.

Tänapäevane kliinilise auditi definitsioon nimetab seda kvaliteedi parendamise protsessiks, mille käigus tuvastatakse kõrvalekalded standardist ja võetakse tarvitusele meetmed nõuete järgimise tagamiseks.  Bariaatrilise ravi audit vastab sellel definitsioonile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.