Naistearst Piret Veerus võttis Maike Parvelt juhi teatepulga

“Ma pole kunagi end peaarstina ette kujutanud,” ütleb naistearst ja Pelgulinna Sünnitusmaja uus juhataja Piret Veerus. Samas nendib klinitsisti ja teaduri rollist tänavu augustis juhi rolli astunud naine, et muutused on arengu eelduseks. 

Tegelikult oli doktor Veeruse  jaoks 4. august 2014, mil temast Pelgulinna Sünnitusmaja juhataja sai, juba teine uus algus Sõle tänava sünnitusmajas. Esimest korda tuli ta siia majja pärast ülikooli lõpetamist. See oli 1. augustil 1990. “Olin väga õnnelik, et saan töötada kõrgema etapi haiglas ning olin õhinas, mida kõike tahaksin ja saaksin siin õppida. Kui olin esimesed nädalad töötanud, saabus masendus! Kui ma ülikooli lõpetades arvasin, et nüüd ma juba midagi oskan, siis pärast mõnenädalast tööd oli tunne, nagu ei oskaks mitte midagi,” meenutab Piret Veerus 24 aasta taguseid aegu Pelgulinna Sünnitusmajas.

Teist algust Sõle tänaval ehk haigla juhi kohale asumist saatis aga hoopis teistsugune tunne – see polnud enam nii õhinapõhine. Samas ei tulnud sünnitusmaja juhi n-ö majasisesel konkursil osalemiseks doktor Veerust kaua veenda. Küll aga võttis ta ligi kuu aega mõtlemiseks, kui selgus, et kahest kandidaadist tahetakse juhi kohal näha just teda. “Ma pole end kunagi peaarstina ette kujutanud, aga kuna teadsin, et mu kolleegid usaldavad ja toetavad mind, siis tundsin, et pean selle pakkumise vastu võtma. Mul oli kindel teadmine, et tuleb võtta vastutus,” kirjeldab Piret

Veerus, keda aitas muu hulgas usk, et seni elatud aastad ja saavutatu annavad lootust, et ta saab hakkama. Ka andis tuge meeskonna toetus.

Tänaseks pea kaks kuud ühte kolmest Eesti suurimast sünnitusmajast juhtinud naine mainib muigega, et on alati kritiseerinud naisjuhtide vähesust Eestis, aga on nüüd aru saanud, et juhtida on kohutavalt keeruline. “Keeruline pole ravitöö, vaid inimestevahelised suhted ja finantsküsimused,” mainib Veerus. Ta lisab, et inimestevaheliste suhete all ei pea ta silmas mitte intriigidega toimetulemist, vaid töö organiseerimist nii, et arstid, õed ja hooldajad poleks üle koormatud ja teeniksid mõistlikku palka. Mis on lahendus? Veerus on kindel, et selleks on meeskonnatöö, sest meditsiin on ikka ja ainult meeskonnatöö ja juht ühtegi probleemi ainuisikuliselt lahendada ei saa.

Eesmärgid, mida Pelgulinna Sünnitusmajas saavutada, on uuel juhil selgeks mõeldud. Tervise Arengu Instituudis 14 aastat ja eksperimentaalse ja kliinilise meditsiini instituudis kolm aastat teadurina töötanud Veerus tahab näha sünnitusmaja suuremat osalemist teadusuuringutes.

Samuti peab ta oluliseks nii rahvusvahelistes projektides osalemist kui ka suuremat koostööd teiste Eesti haiglatega. “Kõrgema etapi haiglad saaksid koostööd teha nii omavahel kui ka madalama etapi haiglatega ning vaja oleks parandada spetsialistide omavaheliste konsulteerimiste võimalusi,” ütleb Veerus. Ta toob näiteks, et kui sünnitusmajas tuleb ilmale kaasasündinud väärarenguga laps, võiks olla lihtsamalt korraldatud lastehaiglaga konsulteerimine.

“Praegu võib arst tund aega telefoni otsas rippuda, et vajalikku spetsialisti tabada. Seda olukorda ongi vaja töökorraldusega reguleerida – kindlaks määrata, kellega millises küsimuses konsulteerida, sõlmida raamlepingud jne,” leiab Veerus ja lisab, et vaja on nii sisulisi kokkuleppeid kui ka tehnilisi lahendusi.

Patsientidele mõeldes on Pelgulinnas kavas juurde rajada perepalateid, sest nõudlus nende vastu kasvab. Nimelt on üle 80% sünnitustest peresünnitused ning pärast uue ilmakodaniku saabumist tahavad värsked lapsevanemad koos beebiga paar päeva perepalatis olla. “Meie personal teeb oma tööd südamega ja annab kõik, et perele oleks lapse sünd meeldiv ja meeldejääv sündmus,” kostab doktor Veeruse häälest rõõmu ja hellust. Tema oma kolmest lapsest kaks on ilmavalgust näinud just Pelgulinna Sünnitusmajas ning kaks lapselastki seal sündinud.

Loe täismahus 23. septembri Meditsiiniuudistest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.