Proviisor: äri vs tervishoiuasutus

Apteek peab olema tervishoiuasutus, mitte äri, kirjutab proviisor Karin Alamaa-Aas Postimehearvamusportaalis vastuseks Tamro Eesti endise juhi Tarvo Vaasa artiklile.

Septembri keskel peetud Eesti Proviisorite Koja asutamiskongressi järel on korduvalt küsitud, milleks  selline kära? Farmaatsiaorganisatsioone on juba mitmeid, mille poolest Proviisorite Koda erineb teistest? Olgu öeldud lühidalt: Proviisorite Koja kui kutsekoja eesmärk on esindada tegevproviisorite õigusi ja huve ning kujuneda riigile partneriks, kes on võimeline võtma vastutuse apteegiteenuse parima korralduse eest. Eeskujuks on meile Notarite Koda.

Eestit peetakse kiiresti arenevaks riigiks, nii mõneski valdkonnas oleme seda tõesti. Apteegivaldkonnas see nii kahjuks ei ole. Arenguruumi on meil kõvasti. Proviisorite Koja loomisega saame rohkem kaasa rääkida ning suunata apteegisüsteemi arengut proviisori kutse-eetikast lähtuvalt. Meie ei soovi, et apteek oleks kasumi maksimeerimisele suunatud äri, vaid tervishoiuasutus.

Näiteks haiglates on järjest rohkem kliinilisi proviisoreid, kes on arstidele ravi määramisel abiks. See, mis haiglaapteegis on järjest arenenud, on jaemüügiapteegis kahjuks jäänud järjest nõrgemaks. Jaemüügiapteegis jääb sellist nõustamist ja retseptikontrolli üha vähemaks, sest meie apteegisüsteem on orienteeritud ennekõike müügile, mitte patsiendile. See on paljuski kinni riiklikes regulatsioonides – näiteks digiretsepti puhul ei näe apteeker isegi diagnoosi koodi. Kuidas ta siis saab kontrollida, kas ravim või annus on õige? Ta saab vaid vaadata, ega pole üle doseeritud. On aga riike, kus proviisoril on teatud ravimite väljastamise õigus ilma retseptita, nii saab lahendada rohkem olukordi apteegis ja ei pea minema arsti juurde. Kui proviisor näeb, et ta aidata ei saa, siis soovitab alati arsti poole pöörduda.

Täna valitsevad Eesti apteegiturgu mitte apteekrid, vaid ravimitootjad, hulgimüüjad ja apteegiketid. Need on suured firmad, kellel on palju raha ja kes soovivad seda veelgi juurde teenida. Oma kogemuste põhjal julgen väita, et nende suurfirmade huvid ei kattu patsientide huvidega.

Loe edasi Postimehest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.