Keha hoolitseb haigestudes kõhubakterite eest

Grippi või mõnda muud nakkushaigust põdedes kaob tihti ka söögiisu, mille tulemusel peaksid nälga jääma ka soolestikus elavad mikroobid. Hiirtega tehtud katse näitab aga, et keha suudab ebasoovitavat olukorda vältida neid ise suhkruga toites.

Nakkustega võitlemiseks kulub palju energiat. Isu vähenemine on seeläbi kasulik kahekordselt – lisaks haigustekitajatelt potentsiaalselt vajalike toitainete röövimisele pole vaja ka toidu kogumiseks nii palju energiat kulutada. Strateegia kujutab endas aga esimeses lähenduses kahe teraga mõõka. Loomade soolestikus elavatelt mikroobidelt toiduallika röövimine jätab organismi patogeenide suhtes haavatavamaks, vahendasid ERR teadusuudised.

Nii pole teadlased olnud päris kindlad, kuidas bakterid nälga ei jää. Põhjuste leidmiseks viis Chicago ülikooli teadlane Alexander Chernovsky hiirte vereringesse molekuli, mis tõi kaasa isu kaotamise. Chernovsky töörühm leidis, et nakkuse matkimise tagajärjel hakkas hiirte keha lisama soolestikku vooderdavatesse valkudesse fukoosina tuntud suhkrut, mis pakub pärast vabanemist mikroobidele toiduallikat.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.