AIDS-i pandeemia taga on täiuslik torm

Üleilmse AIDSi pandeemia taga oleva HIV-1 tüve ajalugu uurinud teadlased leiavad, et viirusele aitas globaalset mõõdet anda uute raudteede rajamine, arstiabi süsteemi puudujäägid ja 20. sajandi Aafrikale omane seksuaalkäitumine.

Kuigi erinevad HIV tüved on primaatidelt inimestele kandunud vähemalt 13 korda, on neist suutnud üle maailma levida vaid üks, vahendasid ERR teadusuudised. Näiteks kandus HIV-1 O tüvi Kamerunis inimestele umbes samal ajal kui HIV-1 M Kongos. Ent kui esimene jäi vaatamata kümnete tuhandete inimeste nakatamisele piirkondlikuks probleemiks, siis teise ohvrite arv kasvas eksponentsiaalselt. Kuigi epidemioloogid on näidanud, et inimeste immuunsüsteem suutis HIV-1 O vastu edukamalt võidelda, nähtub uuest tööst, et ohtlikum HIV-1 M sattus ka õigel ajal õiges kohas olema.

Oliver Pybus Oxfordi ülikoolist uuris kolleegidega viiruse ajaloolise leviku kaardistamiseks erinevatel aegadel erinevatest piirkondadest võetud HIV'sse nakatunute vereproove. Enam kui 800 vereproovis leidunud viiruse pärilikkusaine uurimisega suutsid nad näidata, et see juured peituvad Kongo Demokraatlikus Vabariigis. Nakatunute arvu plahvatuslik kasv sai alguse 1920. aastatel, kui viirus Kinshasas kanda kinnitas.

Loe edasi ERRist

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.