Ministeeriumidel puudub üksmeel õdede praktika rahastamisel

Õdede õppe praktika rahastamise küsimuses ei ole kümne aasta jooksul suudetud üksmeelt leida. Nüüd on see muutunud juba kogu tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse küsimuseks, kirjutavad Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ülle Ernits ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor Anneli Kannus.

Neljapäeval, 2.oktoobril toimus sotsiaalministeeriumis järjekordne koosolek õdede õppe praktika teemal, kuhu olid kutsutud haigekassa, rahandus-, hardus- ja teadusministeeriumi esindajad ning tervishoiu kõrgkoolide rektorid. Samal teemal on eelnevalt kohtunud nii ministeeriumite ametnikud kui ka minister Ossinovski ja minister Kruuse, kes omakorda pöördus kirjalikult ka rahandusministri poole lisarahastuse saamiseks.

Protsess, mille käigus on arutatud praktikabaasidele praktikaks lisarahastuse vajadust on kestnud tegelikult üle 10 aasta. Alustati arutelust - kas üldse on vajalik praktikabaasidele praktika eest maksta ja on jõutud tõdemuseni, et tööjõu puuduse taustal pole võimalik nii enam üldse küsidagi.  Kahjuks on tervishoiu valdkond üks väheseid valdkondi, kus praktika eest maksmine on päevakorral ja põhjendatud nii juhendamise (töökoormuse tõus), materjalide kulu (töö- ja isikukaitse vahendid) kui ka vastutuse küsimusega.

Kahjuks ka 2. oktoober ei olnud lahendustes kokku leppimise päev. Kolme ministeeriumi vahelises kommunikatsioonis ühist seisukohta pole tänaseni leitud.  Kõrgkoolide jaoks on kohe käes uus kalendriaasta ja tuleb otsustada 2015. aasta vastuvõtu numbrid, kuid meil puudub kindlus, et  on olemas õppijatele praktikakohad. Põhjust ebakindluseks on rohkem kui küll, sest juba alates 2013. aasta sügisest on õdede praktika olnud komplitseeritud, kuna piisavalt praktikakohti kõrgkoolide asukoha linnades (Tallinn ja Tartu) ei ole.

Üheks lahenduseks oleks vähendada õdede vastuvõttu seniks, kuni ei ole lahendatud praktikabaaside nõue lisarahastuse osas. Samas, arvestades demograafilist olukorda ja täitmata ametikohtade arvu tervishoiusüsteemis, oleks see äärmiselt lühinägelik. Tervishoiuteenuse kvaliteet sõltub tervishoiutöötajate ehk teenuse osutajate olemasolust, arvust ja kvalifikatsioonist. Küsimus ei ole enam selles, millise ministeeriumi valdkonda lahendus puudutab, vaid tegemist on valitsuse tasandil probleemiga. Kui ei leita lahendust tekkinud olukorrale, kaotab patsient ning on perspektiivis ohus kogu Eesti tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.