EIK: meditsiinilise arvamuseta ei ole isiku kinnipidamine psüühilise häire tõttu seaduslik

 Kaebaja on 1963. a sündinud Šveitsi kodanik, kellel on diagnoositud püsiv paranoidne skisofreenia. 1994. a ja 1999. a tekitas ta emale raskeid kehavigastusi kirve ja haamriga. 2001. a ründas ta politseinikku ning kriminaalmenetluse ajaks paigutati ta sunniviisiliselt psühhiaatriakliinikusse.

Teda karistati kriminaalkohtus 5-aastase vangistusega, mille täideviimine asendati sunniviisilise psühhiaatrilise raviga. 2007. a pikendati tema kinnipidamist järgnevaks viieks aastaks ning selle ajaperioodi möödumisel veel kolmeks aastaks. Kaebaja esitas avalduse EIK-ile konventsiooni artikli 5 lg 1 rikkumise tuvastamiseks, sest tema arvates ei olnud kinnipidamise pikendamine viieks aastaks põhjendatud – seda põhjusel, et puudus sõltumatu ekspertarvamus.

 EIK-i seisukohad

Isiku kinnipidamine võib olla üheaegselt põhjendatud EIÕK artikli 5 lg-s 1 toodud mitme alusega. Kinnipidamise vastavus õigusele tähendab ennekõike kooskõla siseriiklike õigusnormidega sisulisest ja menetluslikust aspektist. Samas peab siseriiklik seadus vastama ka kvaliteedinõuetele, st olema isikule ettenähtav, vajadusel asjakohase nõustamise kaudu. EIÕK artikli 5 lg 1 eesmärk on kaitsta isikut meelevaldse kinnipidamise vastu. Viidetega kohtulahenditele selgitab EIK, et isiku kinnipidamiseks psüühilise puude tõttu on kolm tingimust: esiteks, isiku psüühiline seisund on tuvastatud objektiivse meditsiinilise arvamusega; teiseks, isiku psüühilisest seisundist tuleneb kinnipidamise vajadus; kolmandaks, kinnipidamise jätkamine tuleneb psüühilise seisundi jätkuvusest. Olukorras, kus puudub meditsiiniline arvamus, ei ole isiku kinnipidamine psüühilise häire tõttu kooskõlas EIÕK artikli 5 lg-ga 1. EIK käsitleb seejärel küsimust, milline peab olema arsti kvalifikatsioon, kes annab arvamuse psüühilise seisundi kohta. Olukorras, kus isikul puudub varasemalt psüühilise häire ajalugu, peab selline arst olema psühhiaater. Ekspertarvamus peab olema ajaliselt lähedaseisev kinnipidamise otsustamisele – nii on EIK varasemalt leidnud, et poolteist aastat varem antud arvamus ei ole piisavaks aluseks isiku kinnipidamisele.

EIK nõustus valitsusega, et seadusest tulenes kohtunikule kohustus toetuda eksperdi arvamusele isiku kinnipidamise pikendamisel psüühilise häire motiivil ning seadus sätestas selgelt ka eksperdile esitatavad nõuded. Neid õigusnorme järgiti. Kuigi arvamuse kaebaja jätkuvaks kinnipidamiseks andis tema raviasutus, ei olnud iseenesest tegemist kinnipidamist välistava asjaoluga. Kohtul ei olnud vajadust korraldada täiendavat ekspertiisi, seda enam, et kaebaja ei väitnud raviasutuse arvamuses objektiivsuse puudumist.

Resolutsioon

1.      Asjas ei olnud EIÕK artikli 5 lg 1 rikkumist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.