Doktor kogub kunsti ja teeb õunamahla

Kümnete tuhandete meestega, arstikittel seljas, kohtunud ja nende tervisemuredega kaasa läinud doktor Margus Punab hoolitseb tööst ja teadusest vabal ajal õunapuude ja Eesti kunsti ees, kirjutab Tartu Postimeest.

Hiljuti toimus Euroopa uroloogianädal. Äsja lõppes puu- ja köögiviljakampaania «Mees peab olema viljakas». Teie juhitav androloogia­keskus on meelitanud mehi läbivaatusele. Kui palju on sellest olnud kasu? Kui palju on mehed oma haigustest ja nende ravi võimalustest teadlikumad?

Ma arvan, et teadlikkus on kasvanud hästi palju, see on nagu öö ja päev võrreldes ajaga, kui ma alustasin meestearstina tööd naistekliinikus.

Naistekliinikus?

Jaa, minu esimene haridus oli ju günekoloogia ja seejärel kombineerisin selle uroloogiakoolitusega, ja sealt edasi tuli androloog-meestearst.

Alguses oli mul naistekliinikus nädalas 10–15 meespatsienti ja nüüd on mul siin meestekliinikus hommikupoolikul vastuvõtus 15 patsienti. Et patsiente on drastiliselt rohkem, tähendab see seda, et tegelikult on meeste teadlikkus kasvanud.

Kui alustasime eesnäärmehaiguste teavitamisega väga intensiivselt aastal 2006, avastati, et umbes 40 protsendil eesnäärmevähihaigetest on kaugelearenenud vorm – oli maha magatud õige hetk. Tänapäeval on neid liiga hilja arsti juurde jõudnud mehi vaid umbes 10 protsenti.

Eestis on juba väga suured muutused toimunud, nii et teavitamine on väga oluline ja tulemuslik.

[...]

Olete meestekliiniku juht ja korraldate selle filiaalide tegevust Tallinnas, Pärnus ja varsti ka Ida-Virumaal, tegutsete arsti ja õppejõuna, kirjutate teadusartikleid, tegutsete erialaühingutes ja -seltsides. Kui kerge on teil leida kõige selle kõrvalt aega oma tervise heaks?

Ega see alati väga lihtne ole. Isiklik aeg on alati piiratud, aga tuleb lähtuda sellest, et terves kehas terve vaim. Ma olen püüdnud hoida ennast füüsiliselt aktiivsena ja enam-vähem ikka jälgida põhimõtteid, mida ma olen üliõpilastele kõnelnud.

Äsjase Tartu linna poolmaratoni protokollist leidsin teid ajaga 1 tund ja 54 minutit 302. kohalt. Mu sportlikud kolleegid kommenteerisid, et väga hea tulemus. Harrastate ka jalgrattasõitu, aga millegipärast rattamaratonil ei osalenud. Miks?

Käin massiüritustel suhteliselt vähe, ei ole tundnud tõmmet. Mulle meeldib sporti teha nii, et lähen koduuksest välja, avan värava ja Tähtvere park paistab mõnesaja meetri kaugusel. Ma tahan aega kasutada maksimaalselt – et ei peaks sportimiseks sõitma kuhugi autoga.

Kuuldavasti on teil mitu aeda. Millised aiatööd on pere jätnud põhiliselt teie teha?

Meil on kolm aeda, millega otsapidi oleme seotud: minu vanematekodus Tallinna külje all, oma kodus Tartus ja naise poolt maakodus. Minu erihobiks on kujunenud õunakasvatus, õunapuude lõikamine, margimahlad. Aga eks aias tule  igasuguseid asju teha kompostihunnikust kuni murulõikamiseni.

Mis on margimahlad?

Teeme igast õunasordist oma mahla ja teeme ka erineval ajal, erineva magususastmega, mõnikord segame ka midagi. Keldris on tavaliselt neli-viis sorti mahla, mõnikord kuus-seitse, parimatel aastatel isegi kümme. Mõni mahl on tehtud ka siis, kui õunad on esimese külma saanud.

Kogute kunsti. Teie kogu on nii suur, et Jaan Toomik on sellest kureerinud näituse Tartu kunstimajja ja Gregor Taul kujundanud väljapaneku Kondase keskusesse Viljandis. Kui palju on teil erinevaid teoseid?

Maale on 300–400, peale selle graafikat, joonistusi ja muid kunstitöid. Kokku on neid praegu üle poole tuhande.

Mu kunstikogul on kaks fookust: meie kunstiuuendajad, kes alustasid 1960. ja 1970. aastatel – neist oli ka näitus tänavu Viljandis – ja meie kaasaegne kunst, kus põhiteema on meheks ja inimeseks olemine.

 

Loe täismahus Tartu Postimehest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.