Starkopf: kvaliteedisüsteem vajab parandamist

Täna jätkub arstiteaduskonna päevade tähistamine haigekassa ja arstiteaduskonna ühiskonverentsiga, mille teemaks on tervishoiuteenuse kvaliteet.

Sissejuhatuseks märkis arstiteaduskonna dekaan Joel Starkopf, et tervishoiuteenuse kvaliteedil on erinevad dimensioonid nagu mõjusus, turvalisus, patsiendikesksus jne. "Tihti arvatakse, et mida rohkem raha, seda parem kvaliteet," lausus ta. "Tegelikult ravi tulemus ei sõltu ainult kasutatavatest ressurssidest. Igasugused kombinatsioonid on võimalikud, aga on olemas ka skaala madalad kulud ja madal suremus."

Eestis on täna kvaliteedimõõt tervishoius Starkopfi hinnangul, eriti lugedes kliinikumi siseveebi teateid, et see on ambulatoorse arstiabi järjekorra pikkus. "Mida lühem on vastuvõtt eriarstile, seda parem on tervishoiukorraldus," tõdes ta. "Haigekassa tõesti arvestab seda oma hinnastamises. Päris absurdne tegelikult. Sellel pole mitte midagi tegemist ravitulemusega," sõnas ta.

Nn Mardna komisjon, mis menetleb üksikjuhtumeid, paneb teinekord pitseri tervele erialale, juhul kui üks selle esindaja on halvasti ravinud, tõdes Starkopf. "Lisaks on muidugi "Pealtnägija" saade," jätkas ta. "Aga tegelikult tervishoiu kvaliteedi indikaatorite mõõdistik meil puudub." Mismoodi andmeid kogutakse, mille alusel ja kuidas raporteeritakse, on tema sõnul õhus. See on Starkopfi sõnul koht, kus ülikool peaks andma oma panuse, et üldistada ja parandada tervishoiu kvaliteedisüsteemi arengut Eestis. "Ühte ja teist on arstiteaduskond koostöös haigekassaga viimastel aastatel ka teinud," jätkas ta.

Viimase 2-4 aasta jooksul on tegeldud palju ravijuhistega (käsiraamat, uued juhised, ravijuhiste nõukoda), kliiniliste auditite (käsiraamat, uued auditid) ja kvaliteediindikaatorite nõukoja teemadega (moodustati detsembris 2013, mis annab nõu haigekassa juhatusele ja kus on kümmekond liiget)..

Lisaks on koostöös sotsiaalministeeriumiga algatatud projekt kvaliteedialaste tegevuste analüüsiks. Projekti vedajaks on Tervise Arengu instituut, rääkis dekaan. Esimesed tööd on käimas, et korrastada meditsiini kvaliteedisüsteem riiklikul tasandil.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.