Talving: PERHis me juba dokumenteerime tüsistusi

PERHi EMO ülemarst-nõunik ja ülikooli külalisprofessor Peep Talving rääkis arstiteaduskonna päevadel kvaliteedihindamise süsteemist kirurgias.

Talvingu sõnul näitavad uuringud, et kirurgiat praktiseeritakse rikastes maailmades, kuna kirurgia on kallis. Lõikusi aastas on rohkem kui sünde, neid on umbes 234 miljonit, jätkas ta. "Kirurgia globaalne hind on väga kõrge."

Eestis on kõige kallim protseduur peensoole siirdamine, 886 000 eurot, järgneb südamesiirdamine jne, loetles Talving. "Kui lõikus tüsistub, aga uuringute järgi tüsistub iga teine lõikus, siis raske tüsistus tõstab operatsiooni hinna viiekordseks," jätkas ta. Need andmed pärinevad Zürihi ülikoolihaiglas aastatel 2008-2012 tehtud 1200 operatsiooni kokkuvõttest.

Kirurgia kvaliteediindikaatorid on Talvingu sõnul esiteks arsti spetsiifiline haridus, protseduuride mahud ja protsessi indikaatorid, hind, surevus, tüsistused ja haigete rahulolu. USAs mõõdetakse protsessiindikaatoreid kirurgias väga innukalt: näiteks kas haige on saanud õigeaegselt AB, kas nende valik on olnud õige, kas AB on lõpetatud ööpäeva jooksul - need lihtsad asjad on kasutavad ka Eestis, rääkis Talving.

Kirurgilise ravi tüsistused jagatakse 5 klassi. Number üks „ei vaja sekkumist“ ja number viis „lõppes haige surmaga“. PERHis on sellist klassifikatsiooni Talvingu sõnul juba kasutatud. "Seda peetakse hetkel kuldseks standardiks," rõhutas ta.
Tüsistused tekivad Talvingu sõnul ka lõikuse käigus. Ka selleks on oma klassifikaatorid, mida PERHis juba saab kasutada peale lõikust, mille käigus tekkis tüsistus. Kokkuvõtteks sõnas Talving, et kirurgiliste tüsistuste jälgimine ja nende trendide märkamine on oluline tegevus, millega kvaliteediteenistused peavad efektiivselt tegelema. Talvingu sõnul on siin suur roll ka haigekassal.  "Kui haigekassa tõmbab voolikut natuke koomale, hakkavad asjad toimima," märkis ta.
Tüsistuste dokumenteerimise õigusruum on Talvingu sõnul käimas, aga tema arvates peab sisu olema konfidentsiaalne, kui just kohus neid ei nõua. "Kui need on avalikud, lähevad tüsistused vaikselt sahtlisse," tõdes ta. Ta tegi ettepaneku luua tervishoiu kvaliteediseadus.

Saalist küsiti Talvingult, et kas Eestis on ka sellist üliaktiivsust näha mõnel erialal, vaatamata sellele, et sinna on tohutud järjekorrad. Ja kas Eestis on lõikuste sagedus ka suurenenud. Talving sellele vastata ei osanud, tegevust piiravad haigekassalepingud ja järjekorra pikkused. Ta hindas Eesti ravi suhteliselt heaks, meie haiged saavad, mida on ette nähtud. "Meie tänane fookus on kvaliteedil ja sellest aspektist saab palju juurde anda," lisas ta. Saalist sekundeeriti Talvingile, et aasta-aastalt on kirurgiliste lõikuste arv küll sama, kuid spetsiifilisus on muutunud. Asemel on tulnud näiteks ka elukvaliteeti parandavad lõikused nagu bariaatria, ja teised lõikused on asendunud päevaraviga.

Veel küsiti saalist, et vahel tuuakse kirurgia tüsistuste mitteanalüüsimise põhjuseks seda, et selline registreerimine pole objektiivne. Kuidas on see lahendatud USAs ja PERHis? Talving vastas, et USAs kirurgide liit paneb tõsised nõuded traumakäsitlustele - seal on pidevad tüsistuste konverentsid, kõik peab olema dokumenteeritud. Seda kontrollitakse regulaarselt liidu poolt, kui on soov säilitada oma saavutatud aste ja mitte kukkuda madalamale. PERHis on seda ala koos dr Kukega aasta jooksul väga arendatud ja on pandud selline nõue, et enne ravijuhtu ei saa lõpetada, kui pole kirja pandud, et pole leitud tüsistust. "Samuti on vaja teha pistelisi kontrolle sellele tegevusele," rääkis ta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.