Georgi Nellis pälvis Ravimitootjate Liidu stipendiumi

Ravimitootjate stipendiumi pälvis sel aastal arstiteaduskonna doktorant Georgi Nellis töö eest, milles võrreldi kahte erinevat uuringut vastsündinute puhul kasutatavate ravimite uurimisel.

Kolmeliikmelisse stipendiumikomisjoni kuulusid Tartu Ülikooli kliinilise farmakoloogia õppetooli dotsent Anti Kalda, GSK teadusnõunik doktor Rein Sikut ja Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer.

Uurimustöö. ESNEE (European Study of Neonatal Exposure to Excipients) projekti raames läbi viidud uuringu eesmärgiks oli parandada ülevaadet abiainete kasutamisest vastsündinutel Euroopas, pöörates tähelepanu teadaolevate kõrvalnähtudega abiainetele.

Selleks viidi läbi esiteks Euroopa vastsündinute osakondades küsimustik kasutatavate ravimite kohta (SES), mille käigus registreeriti kolme päeva jooksul kõik vastsündinutele manustatavad ravimid, andmete sisestamine toimus Excel tabelis. Sellele järgnes hetkelevimus-uuring (PPS), mis toimus ühepäevase andmekogumisena web keskonnas, kus registreeriti kõik vastsündinutele manustatavad ravimid koos ravimi doseeringu detailse informatsiooni ja patsiendi demograafiliste näitajatega.

Artikkel ja töö esitab kahe erineva uuringu metoodikat võrdleva analüüsi (SES vs PPS), et välja selgitada mõlema metoodika nõrgad ja tugevad küljed Euroopa vastsündinutel kasutatavate ravimite uurimisel.

Võrreldes SES ja PPS uuringut selgus kõrge omavaheline korrelatsioon kahe uuringumetoodika vahel, seega kahe erineva metoodikaga kogutud tulemusi saab kasutada teineteist täiendavana. Meetodi valik sõltub ennekõike sellest missugusele küsimusele vastust otsitakse.

Kui tahetakse kirjeldada üldist ravimikasutust siis on parem kasutada SES metoodikat, mis võimaldab väiksema tööjõu kuluga koguda rohkem informatsiooni.

Kui aga eesmärgiks on detailne ravimikasutuse iseloomustus, siis on sobivam kasutada PPS metoodikat kuna see võimaldab paremini iseloomustada ravimikasutusega seotud individuaalseid riskifaktoreid.

Lisaks näitasid uurijad kõrget korrelatsiooni individuaalse ja osakonna tasemel ekspositsioonide vahel, mis edaspidi annab võimaluse kasutada vähem mahukat ja lihtsamat SES metoodikat kaudseks individuaalse ekspositsiooni arvutamiseks.

Georgi Nellise sõnul annab SES ja PPS käigus kogutud vastsündinutel kasutatavate ravimite andmebaas võimaluse mitte ainult erinevate meetodite võrdlemiseks, vaid edaspidi võimaldab hinnata abiainete manustamise mahtu vastsündinutel, identifitseerida seotuid riske ja loodetavasti ka näidata võimalikke lahendusi abiainete ekspositsiooni vähendamiseks.

Uuringut kirjeldav teaduslik artikkel pealkirjaga „Comparison of two alternative study designs in assessment of medicines utilisation in neonates“ on kättesaadav SIIN.

Toetuse taust. Ravimitootjate Liit annab tuhande euro suurust stipendiumi välja juba neljandat korda. Selle eesmärk on toetada ja tunnustada Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas tehtavat terviseedenduslikku ja ravimitealast teadus- ja uurimistööd.

Stipendiumile võivad kandideerida üliõpilased, doktorandid ja teadurid, kes on jooksval aastal oma töö alusel avaldanud artikli teadusajakirjas või esinenud ettekandega.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.