Eesti tervishoid valmistub Ebola saabumiseks

Ehkki Ebola viirus ei ole veel Eestisse jõudnud ega pruugi lähiajal jõuda, on Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) infektsioonikontrolli arstil Pille Märtinil kiired ajad. Värskeimate uudiste ja juhistega tuleb end kohe kurssi viia, haiglapersonal vajab koolitamist ja meedia nõuab oma, kirjutas Postimehe terviseportaal.

LTKH nakkuskliinik on kogu Eesti peale üks kahest haiglast, kus ollakse valmis nakatunuid isolatsioonipalatites vastu võtma ja ravima. Teine on Tartu Ülikooli Kliinikum.

Terviseameti juhised näevad ette, et Ebola viirust kahtlustades tuleb teavitada ameti valveametnikku ja viia patsient kiirabiautoga ühte kahest nimetatud haiglast. Nakkuskliinikusse saadetud patsient ei lähe aga Märtini sõnul tavavastuvõttu, vaid juhatatakse ülejäänud haiglast eraldatud isolatsioonipalatisse, millel on eraldi sissepääs otse õuest.

Mis juhtub aga siis, kui patsient, kes end kehvasti tunneb, tuleb iseseisvalt nakkuskliiniku vastuvõtutuppa ning alles seal selgub, et ta võib olla haigestunud Ebolasse?

«Siis lahkub patsiendi vastu võtnud õde esimesel võimalusel ruumist ja paneb selga kaitseriided. Alles siis, kui õde on riietunud kaitseriietesse ning kasutab kõiki muid isikukaitsevahendeid, naaseb ta patsiendi juurde. Kui patsient on toimetatud õue kaudu isolatsioonipalatisse, desinfitseeritakse vastuvõtutuba,» rääkis Märtin.

Arst lisas, et suure tõenäosusega Ebola viirust kandev patsient omal käel siiski nakkuskliinikusse ei tule.

Enne Ebola-kahtlusega patsiendiga tegelemist paneb tervishoiutöötaja selga kõik ettenähtud isikukaitsevahendid: pritsmekindla kaitsekitli või kaitsekombinesooni, kilepõlle, juustekaitse, ühekordse respiraatori, kaitseprillid, kaitsejalanõud (kummikud) ja kaitsekindad. Alles siis saab patsienti lähemalt küsitleda ja tema tervisele esmase hinnangu anda.

Seejärel tehakse meditsiinilised otsused: kas patsient vajab näiteks vedelikravi või ravimeid mõne sümptomi või sündroomi ravimiseks. Ebola viiruse enda vastu ravi ei ole.

Isolatsioonipalateid kasutatakse nakkuskliinikus aga ka teiste ohtlike nakkuste puhul ning Ebola ei ole siin mingi erand.

Ebola viiruse laialdasem levik oli arsti sõnul vaid aja küsimus, sest kui linnud-loomad kannavad viiruseid oma elukohast pikema aja jooksul edasi kohtadesse, kus on koos palju inimesi, õpivad viirused inimeselt inimesele levima.

Märtini sõnul ei ole Ebola kontaktnakkus praegu siiski nii palju muteerunud, et see võiks levida ka õhu kaudu. «See oleks tõsiselt must stsenaarium, aga praegu ta seda teha ei ole suutnud,» lausus ta.

Eesti Ekspress kirjutas sel nädalal, et tuhandeid elusid nõudnud ebola viirus on laboritingimustes osutunud eriti elujõuliseks just külmas ja pimedas. Vähemasti üks Eesti elanik on kaotanud haiguse tõttu oma sugulase.

Ühe tööpäeva lõpus paar nädalat tagasi ilmus Ekspress Digitali arendusosakonna juhi Priit Piile ette üks tema alluvatest - Kamerunist pärit programmeerija. Kaks aastat ettevõtte palgal olnud mehel oli raske mure. Tema arstist kasuisa suri naaberriigis töötades ebolasse.

Mees ei teadnud, mida teha. Nädal hiljem oli otsus küps: sõita abikaasata jäänud ema juurde. Keegi ei tea, kas programmeerija naaseb Eestisse.

„Eesti suurim mure on, et me sissetoodud haigusjuhtu maha ei magaks,“ kirjutab sotsiaalministeeriumi teavitusspetsialist Armo Vask. See võib olla keeruline. Eesti haiglad ja Tervisameti laborid ei suuda ebola viirust analüüsida. Eestil on leping Rootsi nakkushaiguste instituudi Smittskyddsinstitutetiga. Sinna saadetaks kõik meie proovid. Instituut asub Stockholmis Solna linnaosas, Karolinska haigla kõrval.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.