Eksperimentaalne rakuteraapia parandab nägemist

Värske töö annab mõista, et eksperimentaalne tüvirakkudel põhinev teraapia haigusest ja vananemisest tingitud nägemiskaotuse peletamiseks on ohutu ja piisavalt tõhus, et anda näiteks 75-aastasele maakula taandarengu all kannatavale karjakasvatajale uuesti võimaluse hobuse selga ronida ja iseseisvalt ratsutada, vahendas ERRi teadusportaal ajakirja Lancet.

Kümne aasta eest teatasid Massachusettsi osariigis asuva ettevõtte Advanced Cell Therapy teadlased eesotsas Robert Lanzaga, et on suutnud sundida embrüonaalseid tüvirakke arenema võrkkesta pigmendi epiteelrakkudeks.

Nägemise rööviva seisundi tõrjumiseks süstis Lanza töörühm 18 katsealuse ühte silma uusi tüvirakkudest kasvatatud võrkkesta rakke. Aasta pärast olid neist kümne silmanägemine olulisel määral paranenud. Keskmiselt suutsid patsiendid nägemisteravuse testis näha teraapia osaks saanud silmaga 12-15 lisatähte ja teise silmaga 2-4 uut tähte, mis vastab ligikaudu kolmerealisele paranemisele. Seitsme patsiendi silmade seisund küll otseselt ei paranenud, kuid see vähemalt stabiliseerus. Kontrollrühma, mille liikmete silmi ei ravitud, nägemine jätkas aga endises tempos halvenemist.

Teadlased ei täheldanud, et teraapia oleks patsientide tervist halvemaks muutnud ja nad ei näinud näiteks kasvajatest mingit märki. Eelnevalt on kardetud, et tüvirakkudest kasvatatud rakud hakkavad organismis vohama ehk muutuvad vähirakkudeks. Värske töö näib selle hirmu hetkel kummutavat.

Pikemalt ERRi lehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.