Raviasutused soovivad TISi pääsejate ringi laiendada

E-Tervise SA (ETSA) juht Raul Mill saatis sel nädalal sotsiaalministeeriumile kirja, milles toob välja, et nende poole on pöördunud tervishoiuteenuse osutajad vajadusega võimaldada registratuuri töötajate juurdepääs tervise infosüsteemi (TIS), et sooritada saatekirjade pärimisi.

Käesoleval hetkel puudub tervise infosüsteemis (TIS) juurdepääsu võimalus isikutele, kes ei ole tervishoiuteenuse osutajad, kuna turvalisuse kaalutlusel teeb TIS alati kontrolli terviseameti hallatavasse tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse.

Mill märgib oma kirjas, et ETSA näeb olukorra lahendamiseks kahte võimalikku lahendust.

Esiteks: tervishoiuasutus registreerib enda töötaja andmed ETSA autentimis- ja autoriseerimismooduli (AAM) infosüsteemis. Läbi AAM-i saavad mitte tervishoiutöötajad teostada päringuid TIS-i. Selle realiseerimiseks tuleks arendada TIS-s vastav saatekirjade pärimise funktsionaalsus üle AAM-i ning tervishoiuasutused peavad pidama oma töötajate osas lisaarvestust AAM-is.

Teiseks: terviseameti juurde luuakse eraldi register tervishoiuasutuste töötajatele, kes ei ole tervishoiutöötajad (kliinilised psühholoogid, logopeedid, optometristid), kuid kes osalevad tervishoiuteenuse osutamisel ning sellest tulenevalt vajavad teavet TIS-ist.

Selle lahenduse realiseerimiseks tuleks sotsiaalministeeriumi/terviseameti poolt luua registri juriidiline ja infotehniline lahendus ning ETSA poolt arendada võimekus lisakontrolli teostada vastu uut registrit.

Mill lisab, et E-Tervise SA hinnangul on korrektsem teine lahenduskäik, kuna esimese lahenduse korral loodaks sisuliselt analoogne register AAM-i ja sellel puuduks juriidiline raamistik. AAM-i lahendust võib kaaluda kui ajutist lahendust enne uue registri kasutusele võttu.

Mill kirjutab, et turvaliseks ei saa pidada lahendust, kus lihtsalt deaktiveeritakse tervishoiutöötajate kontroll vastavast terviseameti registrist.

"Tervise infosüsteem on Eesti üks suurimaid delikaatsete isikuandmete kogumeid, millel eksisteerivad ebastandardselt laiad pääsuõigused isikute terviseandmetele juba praegu. Nende pääsumehhanismide järjekordne lõdvendamine toob kaasa suurenenud ohu isikuandmete volitamata töötlusele," märgib Mill.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.