Täna tähistatakse üle maailma rinna tervise päeva

Sõnumiga “Sinu rindade tervise heaks” kutsuvad Eesti Vähiliit ja Europa Donna juba 7 aastat  naisi pöörama tähelepanu oma rindade tervisele.

Kõik 46 Europa Donna Liikmesriiki kinnitavad, et kasvav kehakaal ja ebatervislikud eluviisid tõstavad rinnavähi tekkeriski. Väike elustiili muutus täna vähendab  sinu rinnavähi riski  tulevikus. Euroopa rinnavähi koalitsioon kutsub kõiki naisi ühinema 2014 aasta rinna tervise päevaga, et astuda koos esimene samm oma rindade tervise heaks.

Vähiregistri andmetel haigestub Eestis igal aastal rinnavähki keskmiselt kuni 700 naist. Kahjuks avastatakse ligikaudu 25% rinnavähkidest kaugelearenenud staadiumis.

Rinnavähki haigestumine on sage, kuid samas on haigus üsna kergesti avastatav ja varases staadiumis hästi ravitav.

Nii Eestis kui mujal maailmas tehakse rinnavähi avastamiseks sõeluuringuid. See tähendab, et teatud vanusevahemikus on kõik riigis elavad naised oodatud rinnanäärmeid kontrollima.

Rinnavähki haigestumise risk tõuseb alates 40 eluaastast ja saavutab olulise tõusu 50-60ndates aastates. Eestis kutsutakse uuringule haigekassa poolt kindlustatud naised vanuses 50–62 eluaastat. Seetõttu on rindade kontrollimine sõltumata vanusest rinnavähi avastamise võtmeks!

Enesevaatlus on kõige parem viis oma rindade tundmaõppimiseks.

Rindu peaks kontrollima iga naine alates 20. eluaastatest (ja jätkates läbi kogu elu), et teada, millised on rinnanäärmed tavaliselt, ja märgata muutusi õigel ajal. Tänu regulaarsele enesekontrollile võib naine avastada kiiresti mis tahes muutused oma rinnanäärmetes.

Oluline on märkida, et kõik rindades tekkivad muutused ei ole vähimuutused, sageli osutub tihend täpsemal uurimisel healoomuliseks. Samas ei tohi kaotada valvsust.

Selleks, et tõsta naiste terviseteadlikkust ja teadvustada rinnavähi varajase avastamise olulisusest, on Eesti Vähiliidu ja Roche Eesti OÜ koostööna valminud nutiseadmetele (telefonid, tahvelarvutid jms) mõeldud rindade kontrolli rakendus e. BreastTest App.

Rakendus on abiks regulaarseks rindade enesevaatluse läbiviimiseks, ning see võimaldab:

• meeldetuletust igakuiseks kontrolliks

• rindade kontrolli põhjalike juhiste abil 

• leitud muutuste salvestamist

Äpp on tasuta ja saadaval  eesti keeles. Allalaetav www.kasvaja.net

Eesti Vähiliit jätkab ka Rinna Tervise Päeva  raames avalikkusele rinnavähi ülemaailmse sümboli ROOSA LINT tutvustamist. ROOSA LINT kui lootuse sümbol võeti maailmas laialdaselt kasutusele, et juhtida tähelepanu rinnavähi varase avastamise vajalikkusele. Kandes rinnas ROOSAT LINT-i näitame, et hoolime endast, lähedastest ja nendest, kes rinnavähki põevad.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.