PERH pakub kahel erialal e-konsultatsiooni isegi tasuta

Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik ütleb e-konsultatsiooni teemal intervjuud andes, et kuigi e-konsultatsioonide maht on kuust kuusse tasapisi kasvanud, on kasutusintensiivsus jäänud oodatust tagasihoidlikumaks

Seni on haiglatest e-konsultatsiooni pakkunud vaid Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Kui populaarne selle võimaluse kasutamine seni olnud on?

E-konsultatsioon on mõeldud kasutamiseks arst-arst põhimõttel ehk perearsti ja eriarsti vahel. Sisu poolest (kuigi haigekassa hinnakirjas on vaid e-konsultatsioon) tuleb eristada esiteks e-konsultatsiooni, kus eriarst vastab perearstile ehk patsiendi visiiti eriarstile ei järgne, ja e-visiiti, kus eriarst tutvub perearsti infoga ning kutsub patsiendi vastuvõtule, määrates vajadusel ka täiendavad uuringud.

Teenuse (kokku nii e-konsultatsioon kui ka e-visiit) võimalust on regionaalhaiglalt käesoleva aasta 8 kuuga kasutatud 765 korral. Kokku on kasutajaid olnud 68 perearstikeskust, kes on seda kasutanud 1- 52 korral. Positiivseks liidriks on Linnamõisa Perearstikeskus, kes on teenust kasutanud kogunisti 220 korral.

Eraldi vaadatuna on e-konsultatsiooni kasutatud 126 korral, kõige aktiivsemalt endokrinoloogia erialal. E-visiite on olnud kokku 576, kõige rohkem pulmonoloogia, uroloogia ja otorinolarüngoloogia erialal. E-konsultatsiooni  on meie arstid tagasi lükanud, nt ebapiisava informatsiooni tõttu, 63 korral.

Kuigi e-konsultatsioonide maht on kuust kuusse tasapisi kasvanud, on kasutusintensiivsus jäänud oodatust tagasihoidlikumaks. Peamiste põhjustena toon välja e-konsultatsiooni saatekirja vormistamise suurema töömahukuse perearstile ja teenuse pakkujate vähesust nii erialade kui ka tervishoiuteenuse osutajate osas.

Praegu on see teenus viiel erialal. Millised erialad lisanduda võiks?

Regionaalhaiglas osutatakse e-konsultatsiooni teenust seitsmel erialal: uroloogia, endokrinoloogia, reumatoloogia, pulmonoloogia, otorinolarüngoloogia, kardioloogia ja neuroloogia.

Lisaks hinnakirjas kajastatud erialadele pakub PERH omalt poolt teenust kardioloogia ja neuroloogia erialadel. Need võiksid olla ka järgmised hinnakirja lisanduvad erialad, kui perearstide selts ja vastavad erialaseltsid selles omavahel kokku lepivad. Loodan, et initsiatiivi näitavad edaspidi ka teised erialad.

E-konsultatsiooni hind on oluliselt väiksem kui konsultatsioon n-ö silmast-silma. On nende kahe teenuse tüübi hinna vahe olnud probleemiks e-konsultatsiooni pakkumisel?

Hind võiks tõesti olla atraktiivsem. Kulude mõttes peakski e-konsultatsioon olema odavam, sest teenusel puudub erinevalt silmast-silma visiidiga näiteks meditsiiniliste materjalide komponent. Kui aga arvestada, et tegemist on teenuse sissetöötamise faasiga, mis on alati kulukam, siis võiks hind olla atraktiivsem.

Haigekassa hinnakirja järgi on e-konsultatsioon tervise infosüsteemi vahendusel hinnaga 8,76  eurot võrrelduna eriarsti korduv visiidiga 11,36 eurot. Haigekassa info kohaselt tõuseb järgmisel aastal e-konsultatsiooni hind korduva visiidi hinna tasemele.

Kas haiglaarstidelt tulnud ka ettepanekuid, et mingit osa e-teenusest  parandada?

Oleme püüdnud protsessi disainida nii mugavaks kui võimalik ning tundub, et regulaarsetele kasutajatele see meeldib. Ilmselt peaks paremini toetama perearstide e-saatekirja koostamist perearsti infosüsteemis. Samas on eriarstidele muutunud probleemiks saatekirjal oleva info paljusus, mistõttu kulub palju aega olulise info üles leidmiseks.

E-saatekirjale vastamise aeg, 48 tundi, on osutunud ebapiisavaks ning haigekassal on plaanis seda pikendada 3-4 tööpäevale. Ka teenuse tehniline tugi (protsess läbib kolm osapoolt - perearst, e-tervis ja haigla) vajab tõhusamat korraldamist.

Loe ka 7. oktoobri paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.