Matti Maimets: kõik palavikuga viirushaigused on alguses ühtemoodi

Tartu ülikooli kliinikumi nakkusarstil Matti Maimetsal on ees Rooma töönõupidamisele sõit. Ebola viirust ta Euroopast saada ei karda. «Palju tõsisem probleem on gripp,» märgib ta.

Nii grippi kui Ebola viirusesse haigestumise esimesed tundemärgid on palavik, lihasvalu, nõrkus, pea- ja kurguvalu, oksendamine… Kuidas eristada üht haiget teisest?

Kõik palavikuga viirushaigused on alguses ühtemoodi. Neil ei ole võimalik vahet teha, tõepoolest.

Aga me küsime, kas sa oled viimase 21 päeva jooksul käinud Guineas, Sierra Leones, Libeerias või Nigeerias. Kui vastus on jah, siis rakendatakse automaatselt isolatsiooniabinõud.

Kui vastus on ei, siis küsime võimaliku kontakti kohta: kas keegi sinu lähedastest või tuttavatest on viibinud neis neljas riigis. Ja kui meil tekib patsiendi suhtes vähimgi Ebola viirusesse nakatumise kahtlus, isoleerime ta siia nakkusosakonda. Terviseamet organiseerib proovi saatmise Stockholmi. Kahe päevaga saame vastuse.

Ja edasi?

Kui vastus on positiivne, siis plaan, mis kahtluse korral käiku läks, läheb edasi.

Me kutsume appi intensiivravibrigaadi. Kõik teised nakkusosakonna patsiendid viime üle sisekliinikusse, kus on samuti valmidus mitte nii väga ohtlike infektsioonidega tegelda. Ravi kestab kümme päeva kuni kaks nädalat. Meile on kõige olulisem sealjuures see, et me ise haigeks ei jääks.

Ameerika Texase juhtum räägib just kahe tervishoiutöötaja nakatumisest.

Ma imestan seda väga! Meie ei tohi seda viga teha. Seepärast käib väga tõsine õdede koolitus. Põhiline on meditsiinitöötaja kaitseriietusse panek ja riidest lahti võtmine. See peab käima nii nagu lennuki kokpitis enne õhkutõusmist kindla protokolli alusel.

Ma arvan, et need Texase nakatumised leidsid aset kaitserõivastuse ära võtmisel.

Mismoodi vigu siis vältida?

Kui me senimaani arvasime, et riidessepanek ja riidest lahti võtmine on üsna intiimne tegevus, siis Ebola-kahtlusega patsiendi puhul korraldame seda nii, et meil on inimene, kes vaatab pealt, et sa jälgiksid täpselt protokolli. Niisiis, üks inimene paneb riidesse ning teine inimene vaatab, kuidas sa riidesse paned. Ning ta vaatab ka, kuidas sa riidest lahti võtad.

See inimene ise on samuti kaitseriietuses.

Kas te olete juba neid õppusi läbi teinud?

Oleme neid õppusi teinud ja jätkame seda tegevust, et pidevalt valmis olla.

Selle peale, mis hakkab kliinikumis toimuma Ebola-kahtlusega patsiendi ilmumise korral, ma üldse ei erutu. Ohtu näen ma palju rohkem selles, mis toimub enne seda, kui patsient haiglasse jõuab.

Selles protsessis on juhtiv roll terviseametil, et kuidas kirjeldada ära kõik suhtlusetapid alates esimesest telefonikõnest perearstile. Näiteks: olen saabunud Libeeriast ja mul on paha olla, ja ma tahan mingit tõendit saada, et mitte tööle minna, ja ma helistan perearstile.

On äärmiselt oluline, et perearst ei unustaks minult küsida, kas ma olen viibinud neis neljas riigis viimase 21 päeva jooksul.

Või kui helistan häirekeskusele 112. Ütlen, et mul on palavik, ma oksendasin ja väga halb on olla, et siis häirekeskuse töötajad oleksid koolitatud sedasama küsima.

Või kui keegi ütleb, et ta naaber on teadvusetult okseloigus, et siis häirekeskus küsiks, kas ta teab midagi tolle inimese hiljutistest reisidest.

Kui häirekeskuse töötaja ja perearst oskavad küsida, siis osatakse informeerida ka kiirabi ja kiirabi oskab valmis olla. Neil on seal erakorralisteks juhtudeks niisugused telgid, mis pannakse autosse, et kiirabiautot mitte ära saastada. Ja siis sõidab kiirabi otse nakkusosakonda, kus meil on palatid, kuhu saab siseneda õuelt.

Pikem intervjuu Tartu Postimehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.