Ants Nõmper soovitab uut ravivigade vastutuse süsteemi

Eeldused uueks süsteemiks on tema sõnul see, et tüsistus on ravi loomulik osa.

"Eesmärk ei ole süüdlase otsimine, vaid ravikvaliteedi parandamine," lisas ta. Nõmperi sõnul peaks võlaõigusseaduses tühistama arsti isikliku vastutuse punkti, ja kehtestama tüsistuste hinnakirja. Aluseks võiks tema sõnul olla liikluskindlustuse süsteem. "Makse tegemine ei tohi omada mingit juriidilist mõju näiteks haigekassa lepingule," sõnas ta.

Seni Eestis kehtiva kohtuliku mudeli abil saab patsient raha, kui tervishoiuasutus rikub kohtusti ja patsient sai kahju. Kohtust väljaspool olevaid vaidluste lahendamise kohti on Eestis vähe, lausus Nõmper. "Kohtuveskis jahvatavad aeglaselt, see on kallis ja see on tegelikult vaatemäng," rääkis ta. "See pole suunatud mõlemat poolt rahuldava tulemuse saavutamisele."

Hüvitiste osas pole Eestis limiiti, piltlikult võib patsient seda saada piiramatus koguses. "Patsiendid usuvad, et nende tervis on tohutult palju väärt," lisas Nõmper. Kohus ei saagi peale raha midagi määrata. "Seetõttu pole kohtuliku mudeli üle keegi õnnelik," jätkas ta. "Kohtumudel on kaasa toonud selle, et midagi ei julgeta tunnistada, eksimuse ülestunnistus on kui endale jalga laskmine. Isegi kui mõni arst tunnistab viga, siis ega patsient seetõttu jäta kohtusse pöördumata. Tal on nüüd just tõestus." Sama kehtib ka ekspertkomisjoni arvamusega: kui komisjon leiab, et oli viga, on see Nõmperi sõnul nagu õli tulle valamine, sellega minnakse edasi kohtusse.

Kui kohus ei sobi, jääb võimalus teha ka kindlustus. "Sel juhul maksab raha kindlustusselts. Aga see ei muuda sisuliselt midagi. Soovi varjata vigu see ei vähenda," arutles vandeadvokaat.

Jääb üle Soome mudel, jätkas ta. See töötab juba paarkümmend aastat. Soomlased ei ürita välja uurida arsti, kes midagi on rikkunud. Nemad hüvitavad teatud valdkondades tekkinud probleeme nn solidaarsusfondist, kuhu kõik tervishoiuteenuse osutajad teevad sissemakseid. Hüvitustele on aga maksimaalmäärad kehtestatud. Aastas on sinna taotlusi 8000, 60% naistelt.  Kui pöördutakse sinna, siis sellega loobutakse tavapärasest kohtuteest, lisas Nõmper. Hüvitisi makstakse ca 30 mln eurot aastas ja süsteemi enda ülalpidamine aastas on 6 mln eurot. Hüvitatakse vastavalt liiklusõnnetuste regulatsioonile. Mööduva tervisekahju valuraha on näiteks 200-20 000 eurot.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.