Roostalu: Järelmaks meditsiinis muutub järjest populaarsemaks

LHV on järelmaksu võimaldajana partner päris suurele hulgale raviasutustele.

Kui nõutud on järelmaks raviteenuse eest tasumisel teie kogemust mööda?
Tõepoolest, näiteks silmaoperatsioonide, hambaravi, aga ka ilu- ja muude operatsioonide puhul on järelmaks muutunud järjest populaarsemaks tasumisviisiks.

Raviasutustes on enamasti tegemist vajadusest tingitud väljaminekuga ning sel juhul on järelmaks omal kohal. Kui kliendi tervis nõuab protseduure, mida haigekassa ei hüvita ja mille eest tasumine ühe korraga käib üle jõu, on kliendil võimalik sõlmida järelmaksu leping ja hajutada nii oma väljaminekuid. Nõudlus on seda suurem, mida kõrgem on teenuse hind. Kui patsient saab (hamba)arsti juures teada, et tema kiireloomuline ravi maksab 2000 eurot, ei ole sellist summat tihti varnast võtta ja kui ongi, siis on omaette küsimus see, kas on mõistlik oma säästud just selle protseduuri jaoks ära kulutada või pigem teiste ootamatute elujuhtumite jaoks säilitada. 2000-eurose ravikulu saab järelmaksuga jagada näiteks neljale aastale, tehes iga kuu 56-eurose makse. 

On see viimasel paaril aastal kasvav nõudlus või pigem mitte?
Nõudlus on kindlasti eksisteerinud varemgi, kuid viimasel ajal on tõusnud just inimeste teadlikkus, et oma kulutusi on võimalik järelmaksu abil hajutada ka teistes eluvaldkondades peale tehnika. Inimesed on harjunud külmkapi ja pesumasina järelmaksuga ostma, kuid raviteenuste osas neil veel kogemus puudub. Selline võimalus on kasulik ka raviasutustele ja viimastel aastatel on mitmed raviasutused ise meie poole pöördunud.

Saan ma õigesti aru, et kui kliendil tekivad peale teenuse saamist raskused järelmaksu tasumisega, siis raviasutus selle küsimuse lahendamisega tegelema ei pea, selle osaga tegelete teie?
Olete õigesti aru saanud, sest raviasutused tegelevad raviteenuste pakkumisega ja finantsasutused laenude väljastamise. Järelmaksu puhul on LHV Finance toonud teenuse kliendile lähemale, võimaldades oma koostööpartneritel sõlmida klientidega järelmaksulepinguid lihtsalt ja kiirelt seal, kus teenust või toodet vajatakse, samas aga võttes enda kanda kogu krediidiriski ja vastutustundlike laenuotsuste tegemise. 

On teie kogemust mööda tulnud ette, et inimene, kes on meditsiinilise protseduuri saanud järelmaksuga, ei jaksa või soovi tegelikult hiljem osamakseid tasuda? Kuidas sellisel puhul järelmaksu võtnud kliendiga edasi toimitakse?
Kui klient satub makseraskustesse, siis esialgu proovime koostöös kliendiga leida lahendusi – võimaldame kliendil teha lepingumuudatusi, näiteks vähendada kuumakset või võtta maksepuhkust. Ainukese järelmaksupakkujana Eestis pakub LHV ka järelmaksu kindlustust, mis aitab tasuda kuumakseid kui kliendi majanduslik olukord halveneb või ta kaotab sissetuleku, sest on jäänud haiguslehele, kaotanud töövõime või töökoha.

Kuna LHV ja tema partnerid jälgivad vastutustundliku laenamise printsiipe ja teostame korraliku taustaanalüüsi iga kliendi kohta, on tänaseks ette tulnud ainult üks juhtum, et raviteenust ostnud inimene on võlgu jäänud. Selliste klientidega tegeleme edasi vastavalt tavapärasele võlahalduse tegevusplaanile.

Kas riigi või omavalitsuse haiglad on ka huvi tundnud, et pakkuda teiega koostöös mõnd tasulist raviteenust järelmaksuga?
Seni ei ole avalikud raviasutused järelmaksu pakkumise vastu huvi tundnud, kuid koostöö riigihaiglate ja omavalitsuse haiglatega on meie jaoks kindlasti huvipakkuv. Haiglas tehtavad väljaminekud on enamasti möödapääsmatud ja seal saaksime oma teenusega olla lähedal just nendele klientidele, kes seda kõige rohkem vajavad ja kelle ravi haigekassa ei rahasta.

Loe samal teemal pikemalt 21. oktoobri Meditsiiniuudiste paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.