Järelmaks muudab tasulise teenuse atraktiivsemaks

Süvenev eriarstiusk muudab ravimaastiku krediidifirmade jaoks viljakaks.

Tervishoiuteenuste eest võimaldavad järelmaksuga tasu­mist praegu vaid hambaravi­kliinikud ja mõned tasulised eraraviasutused. Samas kinnitavad nad kõik, et võimalus maksta teenuse eest osamaksetena on kasulik nii raviasutusele, krediidifirmale kui ka meditsiinilise teenuse tarbijale. Ühtlasi usutakse, et ka mõnel haiglavõrku kuuluval haiglal oleks potentsiaali tasulisi teenuseid järelmaksuga pakkuda.

SA Tallinna Hambapolikliinik juht doktor Anne Männik tunnistas, et ehkki järelmaksuga tasumist ei küsita tihti, on seda praegu siiski rohkem kui mõni aasta tagasi.

“On tunda, et inimesed on muutunud julgemaks ja teadlikumaks ning kasutavad paremini pakutavaid võimalusi,” ütles Männik.

Põhiliselt kasutatakse järelmaksu korraga suuremat väljaminekut nõudvate teenuste puhul, nagu ortodontilised teenused, suuremad proteesitööd ja vahel ka implantaaditööd. On aga võetud ka väikeseid summasid ravitööde tarbeks, kuigi vähem, lisas Männik.

Ta möönis, et järelmaksu teenus muudab mahukamad hambaraviteenused patsientidele paremini kättesaadavaks ning hammaste korrastamine on inimesel võimalik märksa lühema ajaga. “Polikliinikule on see mugav, kuna osamaksed tasub patsient panka ja polikliinik saab keskenduda ravitegevusele,” ütles hambapolikliiniku juht. Sama põhimõte kehtib ka teiste kliinikute ja krediidifirmade suhetes. SA Tallinna Hambapolikliinik patsientidele pakub järelmaksuteenust LHV Pank.

ASi Viljandi Hambakliinik patsientidele võimaldab järelmaksu lisaks raviasutusele endale ka spetsiaalselt raviteenuste katmisele mõeldud Medi­credit OÜ.

Viljandis seni vaikus
Viljandi Hambakliiniku juht Ülle Lumi rääkis, et Medicredit külastas neid selle aasta juunis eesmärgiga tutvustada hamba­arstidele uut lahendust, mis aitab patsiendil finantseerida hambaravi erinevaid teenuseid laenuvahenditega.

Hinnakirjas oli Lumi sõnul näitena toodud orienteerivalt 9 kuuks võetud 1000eurose laenu kulukuse määr 100 eurot. Laenu pakuti 300–6000 euroni tähtajaga kolmes kuust kolme aastani.

Lumi lisas, et näeb krediidifirma poolt pakutavat kui üht täiendavat võimalust, mis ei sunni kedagi kasutama laenuvahendit, kuid annab soovijale võimaluse ravilaenuks. “Sõlmisime koostöölepingu, mis lubab meie arstidel tutvustada patsiendile ravilaenu tingimusi ning kuna lepingu tingimused on konfidentsiaalsed, siis huvi korral annab arst patsiendile Medicrediti kontakti,” rääkis kliiniku juht. Sihtotstarbelist ravilaenu tutvustavad voldikud pandi Lumi sõnul registratuuri ja ooteruumidesse, kuid tema teada ei ole seda võimalust vahepealsetel kuudel kordagi kasutatud.

Lumi lisas, et kuna tervishoius on iga patsient kulla hinnaga, pakub hambakliinik ka ise patsientidele intressivaba järelmaksulepingut, mille alusel patsient tasub kokkulepitud tähtajalised osamaksed.

Medicrediti üks omanikke, hambaarst Kristjan Gutmann ütles, et protsentuaalselt on nende koostööpartneritel kõige rohkem hambaraviteenuse pakkujaid, ehkki pakutava järelmaksuga saab tasuda kõikide meditsiiniprotseduuride eest.

“Laen meditsiiniprotseduuride jaoks ei ole iseenesest mingi uus leiutis,” sõnas Gutmann. “Arvan, et ka enne meie turuletulekut maksti kallimate protseduuride eest väikelaenu, näiteks krediitkaardi abil.”

Krediidifirma juhi sõnul peaks tulevikus kallimate meditsiiniprotseduuride finantseerimine laenuraha abil olema sama loomulik, kui seda on praegu näiteks autoliising. “On selge, et haigekassa ei suuda endale võtta kohustust kompenseerida kõiki tervishoiuteenuseid, mida kaasaegne meditsiin pakkuda suudab,” ütles Medicrediti juht.

Meditsiiniturismi agentuur The Health Clinic teeb Eestis koostööd LHV järelmaksuga ning Soomes UNO Osamaksuga. Firma juhatuse liige ja tegevjuht Mihkel Adamson ütles, et sellist võimalust hakkasid nad pakkuma selle aasta maikuus, seega on nende jaoks tegemist uue asjaga. “Aga selline teenus sai välja töötatud, sest klientide poolt on selline nõudlus tõesti olemas,” lisas Adamson. Kõige populaarsemaks protseduuriks, mida nad on järelmaksuga seni müünud, on rindade suurendamine. “Seega peamine huvi on ikka plastiliste operatsioonide järele ning see on ka meie üheks põhisuunaks,” rääkis tegevjuht. Lisaks pakub viis aastat tegutsenud agentuur bariaatrilisi operatsioone, orto­peedilisi lõikuseid ning hamba­raviteenuseid.

Peamiselt plastikakirurgia
Ka Fertilitase erakliinikus moodustavad järelmaksuga saadud teenustest enamiku plastikakirurgia protseduurid. Kliiniku juhi Ivo Saarma sõnul on põhjuseks tõenäoliselt see, et hinnad on seal kõrgemad kui mujal erialadel. Siiski on osamakseid kasutatud ka muude keskmisest kallimate teenuste puhul. “Võib-olla ei oska kõik seda võimalust endale teadustada, ehkki see vormistamine käib väga lihtsalt ja registratuuris on võimalik see umbes 15 minutiga ära teha,” sõnas Saarma.

Ta lisas, et Fertilitas on oma klientidele järemaksu võimaldanud üsna pikka aega ehk rohkem kui kümme aastat. Selle ajaga on teenuse partner vahetunud: alustati Hansapangaga, suhe jätkus hiljem Swed­bankiga. Aga nüüd pakuvad nende klientidele järelmaksu võimalust LHV ja Svea Finance AS.

Haiglad uus sihtgrupp
Viljandi hambapolikliiniku juht Ülle Lumi ütles, et ehkki praegu pakuvad järelmaksuga teenuseid vaid hambaravifirmad ja erakliinikud, ei saa välistada, et peagi on krediidipakkujate sihtgrupiks ka haiglad, sest eriarstiabiusk aina kasvab, ravijärjekorrad pikenevad.

“Mis hädalisel muud üle jääb, kui kasutada tasulist arstiabi,” sõnas Lumi, kes lisaks hambapolikliiniku juhtimisele on ametis ka haiglavõrgu arengukavasse (HVA) kuuluva Viljandi haigla nõukogus. “Niipalju kui mina HVA teenuste struktuuri ja nõudlust tunnen, siis prognoosin, et maakondlikest väikehaiglatest läheb see võimalus suures osas mööda, lihtsalt pole nõudlust,” rääkis Lumi. “Aga Põhja-Eesti

Regionaalhaigla, kliinikum ja ka Ida-Tallinna Keskhaigla võivad leida sellest magusa lisafinantseeringu,” pakkus ta.

Lumi on veendunud, et kaks olulist protsessi liiguvad vastupidises suunas: nõudlus tasulise teenuse järele päris paljudel erialadel või konkreetsete arstide puhul kasvab, aga haigekassa vahendite eest saadav ravi maht kahaneb, sest aina kallinevad teenused neelavad üha suurema ampsu piiratud ressursist ning ravi- ja diagnostika­teenuste nõudlus ületab haigekassa võimalusi.

“Sellest vaatevinklist kommenteerides võib langeda näiteks Medicrediti pakutav laen üha viljakale pinnasele,” ütles Ülle Lumi. Ta nentis, et iga haigus on lisaks füüsilisele vaevusele ka psüühiline emotsioon, mis sunnib astuma ka napimate sissetulekutega inimesed raske laenusilmuse suunas.

“Kindlasti leidub patsiente, kes iga hinnaga soovivad saada nii riigi- kui ka erahaiglas kiiresti eriarsti juurde ning kasutavad selleks tasulist vastuvõttu, mille hind võib küündida pakutava laenu maksimumini,” jätkas ta. Lumi sõnul jääb loota, et laenuasutused teevad oma tööd südametunnistusega ega tekita mesimagusa reklaami abil patsientides õhinapõhist laenamist. “Halb võrdlus, aga meenuvad pandimajad, mis kevadkuu alguses on üle koormatud jõuluostuhulluses soetatud kodutehnikast,” ütles ta. Siin saavad tema sõnul aga palju ära teha nii riik kui ka tarbijakaitseamet, kelle ülesandeks on hoida silm peal pakutava laenu tingimustel ning kaitsta patsienti kui tarbijat.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.