Kiivet soovitab massiivset gripivaktsineerimise kampaaniat

Neljapäevasel gripifoorumil rääkis TÜ tervishoiu instituudi juht Raul-Allan Kiivet gripivastase vaktsineerimise kulutõhususe värskest uuringust. Uuringugrupp järeldas, et tuleks käivitada massiivne meediakampaania gripivaktsineerimise tähtsusest.

Ta tutvustas uuringut, mille viis läbi töörühm, kuhu kuulusid näiteks Triin Võrno, Matti Maimets, Karin Lutsar jt.

Uuringus ei võrreldud kahte erinevat gripivaktsiini, vaid vaktsineerimist ja mittevaktsineerimist. Kiivet rääkis, et uuringu käigus tutvusti muu maailma uuringutega. Vaktsineerimine vähendas grippi haigestumist, kuid ei andnud täiendavat kaitset riskigruppi kuuluva inimese põhihaiguse suhtes. "Sellest tekib kohe lihtne küsimus, miks siis kaitset pakkuda just riskigrupi liikmetele ja mitte kõigile?" rääkis Kiivet.

 Kulutõhususe mudeli juures tõi ta alla kahe-aastaste laste gripivaktsineerimise. Keskmiselt 20% neist nakatub ja vaktsineeritmisega välditaks aastas 651 haigusjuhtu aastas. Kui võtta vanuserühmaks 65+, on nakatumistõenäosus Kiiveti sõnul väiksem ja nad on paremini kaasatavad. "Hoiaksime ära veerandi gripijuhtumeid selles vanuserühmas ehk 6000 haigusjuhtu," lisas ta.

Rahas oleks see laste puhul 80 000 eurot aastas, vanemaealiste puhul 1,2 mln eurot aastas. Samas hoitaks kokku raviraha ja n-ö hinnangulisi eluaastaid, lisas Kiivet.

Instituudi soovitused on, et käivitada riiklik programm, et saavutada elanike ja meedikumite hoiakute muutus massiivsete üleriiklike kampaaniate abil. Teiseks soovitab Kiivet käivitada üle 65aastaste vaktsineerimine, sest suurim hauguskoormus on selles vanusegrupis. "Kui see on tehtud, võiks kaaluda ka väikelapsi," lisas Kiivet. Nende kaudu saab vähendada ka nendega kokkupuutuvate isikute vaktsineerimist.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.