Lendav defibrillaator jõuab abivajajani loetud minutitega

Hollandi tudeng lõi n-ö kiirabidrooni prototüübi - lendava defibrillaatori, mis on võimeline abivajajani jõudma minutitega.

Alec Momonti arendatud droon suudab lennata kiirusel kuni 100 kilomeetrit tunnis, kirjutab news.com.au.

«Euroopa liidus kogeb südameseiskumist umbes 800 000 inimest aastas ja vaid 8 protsenti neist jääb ellu,» ütles 23-aastane Momont.

«Selle peamine põhjus on suhteliselt pikk kiirabi reageerimisaeg, mis jääb umbes kümne minuti juurde, samas kui ajusurm võib saabuda nelja kuni kuue minuti jooksul,» lisas ta.

Kiirabidroon võib viia defibrillaatori 12 ruutkilomeetri piires patsiendini ühe minutiga, suurendades tema ellujäämise tõenäosust 80 protsendini.

Droon saab kanda kuni 4 kilogrammi raskust, reageerib hädaabikõnedele ning kasutab navigeerimiseks GPSi. Drooniga on ühendatud ka kaamera, mille kaudu saab parameedik patsiendi abistajaid juhendada.

Momount sooviks, et tema drooni hakataks kasutama ka näiteks hapnikumaski toimetamiseks tulekahju lõksu jäänutele või insuliinisüsti edastamiseks hädas diabeetikuni.

Ent drooni tegelikuks kasutuselevõtuks on seda vaja veel edasi arendada ning samuti on vaja tegelda juriidilise poolega. Momont loodab, et Hollandis võetakse see siiski viie aasta jooksul kasutusele.

Iga selline droon hakkab maksma 17 600 eurot.

Uudist vahendas Postimehe Tervis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.