Ühtne hädaabinumber 112 loodetakse käivitada tuleval aastal

Tulevast aastast koondub kogu häirekeskuse töö ühele hädaabi numbrile - 112. Kiirabi, politsei ja päästeameti esindajate sõnul on nad juba mõnda aega selles osas koostööd teinud ja nüüd viiakse muutus lõpule, esastas ERR Uudised.

Häirekeskus on eraldiseisev amet siseministeeriumi valitsusalas, mille ülesanne on tagada hädaabinumbri 112 töö ja edastada helistanu teade politseile, kiirabile või päästeametile. Häirekeskuse tööd on juba aastaid täiustatud ning ühtse hädaabinumbri kehtestamine on selle loomulik jätk, rääkis häirekeskuse peadirektor Janek Laev ERRi raadiouudistele.

"Meil on järgmisel aastal selline sisejulgeoleku muutus plaanis küll. Me oleme seda neli aastat ette valmistanud ja palju tegevusi on meil juba tehtud. Mõned on veel tegemisel, aga hädaabiteate menetlemine ei ole ainult telefoni tõstmine. Me oleme ju pääste ja kiirabi tööd teinud üsna pikalt ning meiega liitub politseimeeskond, kes on seda tööd teinud. Meie inimesi õpetatakse akadeemias ja see harjumine on toimunud juba mitmeid aastaid. Täna me ootame hoonete valmimist, et me saaksime tuua meeskonnad ühte tuppa," ütles Laev.

Sisejulgeoleku rahastamine on aastaid püsinud viisakalt öeldes tagasihoidlik. Kuigi esiti suhtuti kõikide abikutsungite ühte kohta koondamisse kerge skepsisega, siis lõpptulemusena on see suurepäraseks näiteks ametitevahelisest koostööst ja sellest, kuidas hoida ka rahanappuses teenuse kvaliteeti kõrgel, usub päästeameti peadirektor Kuno Tammeoru.

"Mina olen täiesti veendunud, et ollakse valmis ühtsele hädaabinumbrile üle minema, sest see, mida on siiamaani häirekeskuses tehtud, on läinud plaanipäraselt," rääkis Tammeoru.

"Meil oli tõesti väike hirm, et kui me räägime ühendhäirekeskusest, siis pääste väljakutsete arve vaadates on need kõige väiksemad. Kõige suuremad on politsei ja pääste väljakutsed ja nii oli väike hirm, et äkki pääste kvaliteet võiks seetõttu langeda, aga ma julgen täie kindlusega öelda, et seda ei ole juhtunud," jätkus ta.

Sarnast muutust on proovitud läbi viia mitmetes riikides, kuid enamasti ei ole see õnnestunud. Samas leiab politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher, et hädakutsungite koondamine võimaldab kohe päästetöid terviklikumalt planeerida.

"Ma toon ühe näite, mis puudutab merd, merel toimuvat ja mereõnnetusi. Merel töötab peamiselt politsei- ja piirivalveamet oma laeva- ja õhuvõimekusega, kopterid, lennukid jne. Aga iga sündmus algab ja lõppeb rannikul. Üsna oluline on see, et sellel rannikul oleksid ka kompetentsed arstid ning kompetentne ametnik, kes annab igakülgset abi menetluslikult, kuni selleni välja, et ka kaater, mis on võib-olla merele jäänud, saaks ära toodud," ütles Vaher.

Hädaabi numbrit 110 järgmine aasta kinni ei panda. Seni, kuni sellele kõnesid laekub, suunatakse need lihtsalt ümber.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.