Vadim Brjalin kaitseb 8. detsembril doktoritööd kroonilisest C-hepatiidist

8. detsembril 2014 kell 15.00 kaitseb Vadim Brjalin A. Linkbergi nim auditooriumis (Puusepa 8) filosoofiadoktori kraadi (PhD (arstiteadus)) taotlemiseks esitatud väitekirja „Chronic hepatitis C: predictors of treatment response in Estonian patients“ (Krooniline C-hepatiit: ravitulemusi prognoosivad tegurid Eesti patsientidel")

Juhendaja dotsent Riina Salupere (TÜ sisekliinik)  

Oponent professor Bela Hunyady, MD, Phd, DSc  (University of Pecs, Hungary)

Kokkuvõte:
Krooniline C-hepatiit: ravitulemusi prognoosivad tegurid Eesti patsientidel

C-hepatiidi viirusest (HCV) põhjustatud krooniline hepatiit on suur tervishoiuprobleem, sest haigestunud võib olla ligikaudu 2.3% maailma rahvastikust. Eestis on C-hepatiidi viirusega nakatunud hinnanguliselt vähemalt 1% rahvastikust. C-hepatiidi viirus kuulub Flaviviridae sugukonda ja Hepacivirus’e perekonda. Sellel viirusel on seitse genotüüpi ja üle 60 alltüübi. Eestis on enam levinud 1b genotüüp, millele järgneb 3a genotüüp.

Alfa-peginterferoon ja ribaviriin on aastaid olnud kroonilise C-hepatiidi standardravi. Viirusvastase ravi eesmärk on C hepatiidi viiruse kadumine verest ehk C-hepatiidi viiruse RNA (HCV RNA) puudumine veres. Viirusvastase ravi tõhususe kriteerium on püsiv viirusvastus – HCV RNA on negatiivne 24 nädalat pärast ravi. Viirusvastase ravi tõhusust mõjutavad mitu patsiendist olenevat ja ka mitu C-hepatiidi viirusest tulenevat tegurit. HCV genoomi muutlikkus võib samuti mõjutada viirusvastase ravi tõhusust.

Käesoleva uurimistöö eesmärk oli uurida varem viirusvastast ravi mittesaanud (nn ravinaiivsetel) kroonilise C-hepatiidiga patsientidel peremeesorganismist ja C hepatiidi viirusest tulenevaid tegureid, sealhulgas HCV NS5A valgu muutlikkust, et prognoosida alfa-peginterferooni ning ribaviriiniga ravimise tõhusust.

Uurimistöö näitas et viiruse genotüüp ja vanus alla 40 aasta olid viirusvastase ravi tõhususe olulised prognoosivad tegurid. Kroonilise C hepatiidi 1b genotüübiga patsiendid allusid ravile halvemini kui 3a genotüübiga patsiendid. Vanus alla 40 aasta, maksafibroosi puudumine või kerge kuni mõõdukas fibroos, aktiivse maksapõletiku puudumine või kerge aktiivsus, referentsväärtuses trombotsüütide arv ja gammaglutamüüli transferaasi väärtus ning viirusekoguse vähenemine 4. ja 12. ravinädalal olid kroonilise C-hepatiidi 1b genotüübiga ravinaiivsetel patsientidel ravivastuse kindlad kriteeriumid.

Aminohapete polümorfismi uuringus puudus seos nii HCV terve NS5A valgu kui ka NS5A valgu eri piirkondade mutatsioonide arvu ning ravivastuse (püsiv viirusvastus, non-response või relapse) vahel. Leiti korrelatsioon ravivastuse (püsiv viirusvastus, non-response või relapse) ja NS5A valgu varem mittekirjeldatud spetsiifiliste aminohapete asenduste vahel. Fülogeneetilisel analüüsil selgus 11 uut aminohapete asendust terves NS5A valgus, millele tuginedes võib prognoosida ravi tõhusust Eesti kroonilise C-hepatiidi 1b genotüübiga ravinaiivsetel patsientidel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.